Türkiye'nin ilk kadın akrobasi pilotu

Türkiye'nin ilk kadın akrobasi pilotu
Türkiye'nin ilk kadın akrobasi pilotu
- Hava akrobasi pilotu babası Ali İsmet Öztürk'ü örnek alarak "akrobasi pilotu" olan Semin Öztürk, bu alandaki ilk kadın olmanın gururunu yaşıyor - Babasının uçağının eski kanatlarının takılı olduğu modifiye uçağıyla seyirci önündeki ilk gösteri uçuşunu geçen ay yapan Öztürk: "Akrobasi pilotu olduğumu duyan arkadaşlarım şaşırıyor"

ESKİŞEHİR (AA) - DENİZ AÇIK - Hava akrobasi pilotu babası Ali İsmet Öztürk'ü örnek alan ve ilk uçuşunu henüz 12 yaşındayken yapan Semin Öztürk, Türkiye 'nin ilk kadın akrobasi pilotu olmanın gururunu yaşıyor.

Seyirci önündeki ilk uçuşunu 19-20 Eylül 'de Eskişehir'in Sivrihisar ilçesindeki Necati Artan Tesisleri'ndeki hava gösterilerinde gerçekleştiren 24 yaşındaki Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğundan beri havacılığın kendisini için adeta "aşk" olduğunu vurguladı.

Sivrihisar Sportif Havacılık Kulübü'nün üyesi ve hava akrobasi pilotu olan babası Ali İsmet Öztürk sayesinde uçakla tanıştığını ifade eden Semin Öztürk, "Paraşüt üzerime olmadığından, uçmak için 12 yaşımı doldurmayı sabırsızlıkla bekledim. İlk uçuşumu 12 yaşında gerçekleştirdim. Daha sonra uçmak bende adeta 'aşka' dönüştü. Her zaman hedefim akrobasi pilotu olmaktı. Bunu gerçekleştirdiğim için mutluyum. Uçmak benim için bir tutku" diye konuştu.

 Öztürk, 360 beygir gücündeki "Pitts S2-B" modelindeki uçağı kullandığını anlatarak, şöyle devam etti:

"Kanatları, babamın uçağı olan 'Mor Menekşe'nin eski kanatlarıdır. Farklı modifiyelerle çok güçlendirildi. Ülkemizde kadın akrobasi pilotu yok. Benim dışımda akrobasi pilotlarının yetişmesini istiyorum. Türkiye'nin ilk kadın akrobasi pilotu olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Akrobasi pilotu olduğumu duyan arkadaşlarım şaşırıyor. Eskişehir'de gerçekleştirdiğim ilk şovum benim için adeta bir 'rüya gibiydi'. Akrobasi anlamında her zaman babamı örnek alıyorum. Ailem, annem, babam ve kardeşim beni her zaman destekliyor." 

Hava akrobasi pilotu Ali İsmet Öztürk de kızı Semin'in Türkiye'nin gururu olduğunu söyledi.

Kızının, Türk kadını ve gençliğini en iyi şekilde temsil ettiğine inandığını dile getiren Öztürk, "Bu çok önemli. Kızım istemeseydi, çalışmasaydı bulunduğu noktaya gelemezdi. Semin ile 12 yaşından beri uçuyoruz. Seyirci önündeki ilk gösterisini izlerken çok duygulandım" ifadelerini kullandı.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  aşk

  ,

  Kadın

  ,

  Hava

  ,

  Rüya

  ,

  eylül

  ,

  zaman