"Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu" sona erdi

"Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu" sona erdi
"Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu" sona erdi
ESKİŞEHİR (AA) - Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 9. Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu, kapanış töreniyle sona erdi.ETİ eski fabrika...

ESKİŞEHİR (AA) - Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 9. Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu, kapanış töreniyle sona erdi.

ETİ eski fabrika alanında düzenlenen yörende, 15 gün boyunca 5 Türk 5 yabancı ülkeden olmak üzere 10 pişmiş toprak sanatçısı 16 eser yaptı.

Sempozyum düzenleme kurulu adına konuşan Prof. Dr. Bilgehan Uzuner, sanatçıların sempozyuma sempozyuma yüreklerinikoydularını söyledi.

Sempozyumla ilgili bilgi veren Uzuner, "15 gün boyunca sanatçılar, asistanlar, belediye ekibi yüreğini koydu. 15 günde 16 eser kazandırdık ve toplamda 105 eser oldu. Bu sempozyum her geçen yıl yeni alanları içine katıyor. İnanıyorum ki bu sempozyum diğer sanat etkinliklerini içine katarak bir kültürel hareketi oluşturacak. Bu kent başka kültürel etkinlikleri doğuracak ve onları besleyecek" dedi.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç sempozyumun açılışından duyduğu memnuniyeti dile getirerek şöyle konuştu :

" Bugün biraz hüzünlü bir gün çünkü 15 gün büyük bir grup insan kenti adına önemli çalışmalar yaptı. Çamur atma deyiminin aksine bu çamur üstünüze sıçradığında size güzellik katıyor. Her biten eserden farklı bir sevinç ortaya çıkıyor. Kent farklı bir yön kazanıyor. Bu sevinci ustasından sanatçısına birlikte paylaşıyoruz. Bu ağır bir iş, yıllar öncesi tuğla kiremit işçisinin çalıştığı gibi bizde o ağır yükü paylaşıyoruz. O işçi gibi bizde üretmenin sorumluluğunu taşıyoruz. Türkiye 'de kaç kentte 105 eser vardır. Bu sempozyum artık rüştünü ispat etti."

Tören sonunda sempozyumu takip ederek dünyaya duyuran yabancı öğrenciler, asistanlar ve sanatçılara teşekkür belgeleri verildiği kaydedildi.

Kapanış törenine CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir Ticaret Odası Meclis Başkanı Ahmet İskender Bayar, Eskişehir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hasan Öztürk, CHP Eskişehir İl Başkanı Sinan Özkar, Başak Grup Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Karık, konuklar ve çok sayıda sanatseverin katıldı.