Uluslararası Eskişehir Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası

Uluslararası Eskişehir Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası
Uluslararası Eskişehir Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası
- ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Gönen: "Yunus'un düşünce dünyasındaki en önemli kavramı Allah ve insan sevgisidir"

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Yunus'un düşünce dünyasındaki en önemli kavramının Allah ve insan sevgisi olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Gönen, Uluslararası Eskişehir Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, Eskişehir'in yetiştirdiği Yunus Emre'nin halkın deyişiyle "Bizim Yunus"un Türk edebiyatını, kültür ve düşünce hayatının çok derinden etkileyen şiirleriyle tüm dünyaya ve tüm çağlara ışık olmuş ve bundan sonra da olmaya devam edecek bilge bir şair ve filozof olduğunu kaydetti.

Yunus'un düşünce dünyasındaki en önemli kavramının Allah ve insan sevgisi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Gönen, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"İnsanı Allah'ın en güzel ve mükemmel yarattığı varlık olarak sevmekte ve bunu 'Yaratılanı severiz Yaradan'dan ötürü' sözleriyle mükemmel bir şekilde dile getirmektedir. Yunus Emre, Taptuk Emre'nin dergahına taşıdığı düzgün odun parçaları gibi doğru ve hak bildiğini halk diliyle aktarabilme çabasıyla, hakka olan aşkı ve sevgiyi anlattığı şiirleri, ilahileri, söylemleri Anadoludan dünyaya yayılmış ve bu eserleriyle çağdan çağa, dilden dile aktarılan mısralarıyla kuşaklar arasında bir gönül köprüsü kurmuş ve bugüne kadar dillerde söylenegelmiştir. Biz gelmedik dava için, bizim işimiz sevgi için, Dost'un evi gönüllerdir, gönüller yapmağa geldik diyerek geniş halk kitleleriyle buluşmuş ve mesajını gönüllere kazımıştır. Bu duygu ve düşüncelerle Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası'nı en içten dileklerimle kutluyor, Yunus Emre'yi saygı ve rahmetle anıyorum."


  ETİKETLER:

  Yunus Emre

  ,

  sanat

  ,

  Şair

  ,

  kültür