"Uluslararası Öğrenci Akademisi"

"Uluslararası Öğrenci Akademisi"
"Uluslararası Öğrenci Akademisi"
- Eskişehir Valisi Tuna: "Hepimiz aynı ailenin fertleri olarak burada bir araya geliyoruz. Amacımız insan olma davasıdır"

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de, Başbakanlık Yurt Dışı Türkler Akraba Topluluğu Başkanlığı ve Birlik Vakfı Eskişehir Şubesi tarafından düzenlenen "Uluslararası Öğrenci Akademisi''nin tanıtım kokteyli gerçekleşti.

Vakfın toplantı salonunda gerçekleşen programda konuşan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, dünyada acı ve zulmün hala devam ettiğini ancak medeniyetimizin hep insanlığa hizmet ettiğini söyledi.

İnsanı rahat için yaşatmak için çalışan bir ecdadın torunları olarak herkesin yükümlülüklerinin olduğunu belirten Tuna, şöyle konuştu:

"Aramızda binlerce kilometre mesafe olsa da aslında bunların hiçbir anlamı yok. Önemli olan gönüllerin bir olmasıdır. Aramızdaki mesafe, iki gönül arasındaki mesafe kadardır. Hepimiz aynı ailenin fertleri olarak burada bir araya geliyoruz. Amacımız insan olma davasıdır. Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir'de birçok ülkeden öğrenci kardeşimizi burada buluşturmak gibi güzel bir şeye ev sahipliği yapıyoruz. Temennimiz daha çok misafiri ağırlamaktır. Öğrencilerimize hayatlarında başarılar diliyorum."

AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca da çeşitli ülkelerden gelen misafir öğrencilerin Eskişehir'de eğitim görmelerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Yaptığı çalışmalarla Birlik Vakfı'nın kuruluş gayesine ulaştığını anlatan Koca, programın  Türk dünyası ülkeleri arasındaki birliği daha çok pekiştireceğine inandığını bildirdi.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan da 35 bin örgün, 2 milyon açıköğretim öğrencisiyle dünyanın en büyük üniversitelerinden biri olduklarını ifade ederek, "Şu anda 108 ülkeden 1064 misafir öğrencimiz var. Ayrıca üniversitemizin yurtdışında da büroları var. Bu hizmeti çok önemsiyoruz" dedi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen de Eskişehir olarak öğrencileri kucaklamaktan mutlu olduklarını dile getirerek, kardeş öğrencilere her yıl kontenjanları katlayarak artırdıklarını kaydetti.

Birlik Vakfı Şube Başkanı Murat Canözer de etkinliğin bu yıl ikincisini düzenlediklerini anlatarak, emeği geçenlere teşekkür etti.