URAYSİM Projesi Değerlendirme Toplantısı

URAYSİM Projesi Değerlendirme Toplantısı
URAYSİM Projesi Değerlendirme Toplantısı
- AÜ URAYSİM Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Koçkar: "URAYSİM, demiryolu sektörüne yönelik birçok proje için çekici bir ortam oluşturacak ve merkez çalışmalarının çıktıları, sektöre maliyet ve rekabet açısından önemli ekonomik katkılar sağlayacaktır"

ESKİŞEHİR (AA) -  Anadolu Üniversitesi (AÜ) tarafından yürütülen ve Raylı Sistemler Mükemmeliyet Merkezi Projesi kapsamında hayata geçirilmesi planlanan Ulusal Raylı Sistemler Araştırma ve Test Merkezinin (URAYSİM) değerlendirme toplantısı yapıldı.

AÜ Ulaştırma Meslek Yüksekokulu Müdürü ve URAYSİM Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Mete Koçkar, AÜ Rektörlük Senato Odası'nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Raylı Sistemler Kümesi ile teknik özelliklere son şekillerin verildiğini anlattı.

URAYSİM Projesi çerçevesinde planlanan demiryolu ve bileşenlerinin statik ve dinamik testlerinin yapılacağı test üniteleri ile bu ünitelerin yer alacağı test binalarının ihalesinin yapılabilmesi için çalışmaların tamamlandığını dile getiren Koçkar, şunları kaydetti:

"Kapsamı, amacı ve hedefleri bakımından endüstriyle gerçek anlamda örtüşen URAYSİM, demiryolu sektörüne yönelik birçok proje için çekici bir ortam oluşturacak ve merkez çalışmalarının çıktıları, sektöre maliyet ve rekabet açısından önemli ekonomik katkılar sağlayacaktır. Ayrıca bu merkez, ülkemiz üreticilerinin son ürünlerinin uluslararası farkındalığını artırmak için de önemli bir adım ve başlangıç olacaktır." 

AÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan da URAYSİM Projesinin ülke için önemli olduğunu belirterek, geçen hafta konunun paydaşlarıyla toplantı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Projenin nasıl devam edeceği konusunda kararların alındığına değinen Gündoğan, "Başta Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme  Bakanlığı olmak üzere tüm paydaşlarımızla bu projeyi yürüteceğiz çünkü ülkemiz açısından yaptığımız çalışmanın önemli olduğuna inanıyoruz. Üniversite olarak da bundan sonra elimizden gelen katkıyı sağlayacağız" diye konuştu.