Vali Tuna, Balıkdamı ve Pessinus Kazı Evi'nde inleme yaptı

Vali Tuna, Balıkdamı ve Pessinus Kazı Evi'nde inleme yaptı
Vali Tuna, Balıkdamı ve Pessinus Kazı Evi'nde inleme yaptı
ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Sivrihisar Balıkdamı Göleti'nde ve Ballıhisar Pessinus Kazı Evi'nde incelemelerde...

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Sivrihisar Balıkdamı Göleti'nde ve Ballıhisar Pessinus Kazı Evi'nde incelemelerde bulundu.

Balıkdamı Göleti'nde inceleme yapan Tuna ve beraberindeki heyet, gölet etrafında bulunan Ahiler ve Yeni Doğan köy halkının sorunlarını dinledi. 

Doğa turizmi açısından bölgenin değerlendirilmesi gerektiğini aktaran Tuna, Eskişehir'i Kongre Merkezi, Sağlık Turizmi, Arkeolojik, Kültürel ve Tarihi değerleriyle, alternatif turizm alanlarında kendini geliştirmiş bir şehir olarak nitelendirdi. 

Balıkdamı'ndaki hayvan türlerinin iyi tanıtılması gerektiğini anlatan Tuna, "Buradaki kuş çeşitliliğini görmek için insanların buraya gelmesini arzu ediyoruz. Hepimizin amacı el birliği ile bu bölgeyi turistik anlamda canlandırmak. Osmangazi Üniversitemizin bu bölgede yaptığı güzel çalışmaları var. Köy halkımız, yaşadığı bazı sıkıntıları bize aktardı. Bu sıkıntıları en kısa sürede çözmeye çalışacağız. Kurumlar arasında yapılacak olan işbirliği ile burada gerekli önlemler alınacak" dedi.

Vali Tuna ve beraberindeki heyet daha sonra Ballıhisar Köyü'nde bulunan Pessinus'da inceleme yaptı. Bölgede yapılan kazılar sonucu bulunan antik eserleri inceleyen Tuna, yetkililerden bilgi aldı. 

Ahiler Köyü Muhtarı Süleyman Safa, doğa turizmi açısından bölgenin bir kuş cenneti olduğunu, fakat balık türlerinin İsrail yayınları yüzünden yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını bildirdi.

Tuna'ya Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Sivrihisar Kaymakamı Erdinç Yılmaz, Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, Orman Bölge Müdürlüğü Su İşleri Şube Müdürü Ergün Selvi ve diğer ilgililer de eşlik etti.