Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası

Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası
Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası
- Eskişehir Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Koç: "Tedavi edilmeyen her verem hastası yılda 10-15 kişiye hastalığı bulaştırır"

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Filiz Koç, tedavi edilmeyen her verem hastasının yılda 10-15 kişiye hastalığı bulaştırabileceğini bildirdi.

Koç, 68. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, haftanın amacının verem ile ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa bütün kesimlerin dikkatinin çekilmesi olduğunu bildirdi.

Hastalık hakkında bilgi veren Koç, şunları kaydetti:

"Verem bakterisinin kaynağı, tedavi görmemiş veya düzenli tedavi görmeyen aktif akciğer ve gırtlak veremi olan hastalardır. Bu bakteri hava yolu ile bulaşır. Hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınması sonucu bulaşır. Tedavi edilmeyen her verem hastası yılda 10-15 kişiye hastalığı bulaştırır. Hastalığın genel belirtileri halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama, gece terlemesi, öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı ve nefes darlığıdır. Toplum Sağlığı Merkezi Verem Savaşı Dispanseri Birimleri'nde veremin teşhis ve tedavisi ücretsizdir. Veremin tedavisi standarttır. Verem hastası ile teması olan kişide enfeksiyon gelişimini önlemek ve verem enfeksiyonu olan kişide verem hastalığı gelişimini önlemek amacıyla koruyucu ilaç tedavisi de verilmektedir."


  ETİKETLER:

  Akciğer

  ,

  Gece

  ,

  Hava

  ,

  toplum

  ,

  propaganda