Yaşlılar Haftası

Yaşlılar Haftası
Yaşlılar Haftası
- Hafta kapsamında ESOGÜ'de "Geriatride Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu" düzenlendi

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ)Yaşlanma ve Bellek Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından "Geriatride Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu" gerçekleştirildi.

Rektörlükten yapılan açıklamaya göre, ESOGÜ Rektörü Hasan Gönen, Prof. Dr. Fazıl Tekin Salonu'nda düzenlenen sempozyumda yaptığı konuşmada, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Hastane ve çeşitli araştırma merkezlerini bünyesinde barındıran ESOGÜ'nün stratejik alanlarından birinin de sağlık olduğunu belirterek, Yaşlanma ve Bellek Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin yakında ses getiren faaliyetlerde bulunacağını belirtti.

Gönen, Eskişehir'de yaşlı nüfusun yüzde 9'la  Türkiye ortalamasının oldukça üstünde bir orana sahip olduğunu ifade etti. 

Eskişehir Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay da beynimizi ve zihnimizi daha az kullanmamıza neden olan teknolojik ürünlerin hayatımıza daha çok girmesi nedeniyle, son yıllarda bellekle ilgili yaşlılık hastalıklarının daha sık görüldüğünü bildirdi.

 ESOGÜ Yaşlanma ve Bellek Uygulama ve Araştırma Merkezi gibi bu konuda çalışma yapan kurum ve kuruluşların önemini aktaran Günay, bu konuda çalışma yapanlara teşekkür etti. 

 Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Jale Nur Süllü ise son yıllarda dünyada "yaşlı dostu toplum " ve "yaşlı dostu şehir" kavramlarının öne çıktığını belirterek, Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü insan merkezli çalışmaların toplumdaki diğer yaş gruplarıyla beraber yaşlılara da önemli kolaylıklar sağladığını kaydetti.

Açılışın ardından sempozyum bilimsel oturumlarla devam etti.