"Yerel Düzeyde Çocuk İhmali ve İstismarı Önleme Çalıştayı"

"Yerel Düzeyde Çocuk İhmali ve İstismarı Önleme Çalıştayı"
"Yerel Düzeyde Çocuk İhmali ve İstismarı Önleme Çalıştayı"
- Eskişehir Valisi Tuna: "Sevmeyi ve sevilmeyi çocuklarımıza aşılamalıyız. Çocuklarımıza özgüven vermeliyiz"

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, sevmeyi ve sevilmeyi çocuklara aşılamalı, onlara özgüven verilmesi gerektiğini bildirdi.

Tuna, Eskişehir Öğretmenevi'nde, geçen yıl yapılan "Yerel Düzeyde Çocuk İhmali ve İstismarı Önleme Çalıştayı" sonuçlarının değerlendirilme toplantısında yaptığı konuşmada, iyi bir çocuk yetiştirmede ailenin çok önemli olduğunu anlattı.

Ebeveynlerin ve çocukların yeni çıkan kanunlar hakkında bilinçlendirilmesi gerektiğine değinen Vali Tuna, şunları kaydetti:

"Birbirimizi çok sevmeliyiz, birbirimize tahammül etmeliyiz. Bizler sevgi insanı Yunus Emre'nin şehrinde yaşıyoruz. En ufak bir şeyi birbirimize sorun etmemeliyiz. Kurumlar arası koordinasyonla işbirliğine bu sorunun çözümü en azından asgariye indirilmesi ve gelecek zaman içerisinde oluşması önleyici tedbirler alınması tabi ki çok önemlidir. O yüzden bu üç günlük çalıştayın faydalı olduğunu çok net bir şekilde görebiliyoruz."

Valilik olarak konuya büyük önem verdiklerini aktaran Tuna, konunun iyi bir şekilde takip edilmesi için Yazı İşleri Müdürünü görevlendirdiklerini dile getirdi.

Tuna, toplumun tüm kesiminin bu konuya hassasiyet göstermesi gerektiğine değinerek, şöyle devam etti:

"Mevzuat kanunlar çıkarılmış. Bizim temel sorunlarımızdan biri, kanunları yaparız ama ona uymada çok başarılı değilizdir. Hep bir açık bulmaya çalışırız. Ama bu bizim toplumumuzda hassasiyet göstereceğimiz konulardan biridir. Bu konuda ailelerimize, eğitim camiasına ve medyaya büyük işler düşüyor. Sevmeyi ve sevilmeyi çocuklarımıza aşılamalıyız. Çocuklarımıza özgüven vermeliyiz. Haklarını iyi bilmeli ama bir taraftan başkalarının haklarına saygı duymayı öğrenmeli. Birbirini ezmeye, geçmeye çalışmak ileride tabii çok farklı şeylere sebebiyet verebilir. Saygıyı ve sevgiyi küçükten verebilmek çok önemli! Bu alışkanlıkları kazandırabilmek için ebeveynlere büyük iş düşüyor. Bu noktada ailenin ilgisi, denetimi ve gözetimi önemli."

İl Milli Eğitim Müdürü Özen de çocuk ihmali ve istismarının çok hassas bir konu olduğunu belirterek, hiçbir anne ve babanın çocuğunu fiziksel şiddetle eğitebileceğini düşünmemesi gerektiğini anlattı.