Yeşil soğan fiyatındaki artış, üreticiyi memnun etti

Yeşil soğan fiyatındaki artış, üreticiyi memnun etti
Yeşil soğan fiyatındaki artış, üreticiyi memnun etti
- Mihalgazi ilçesindeki seralarda yetiştirilen yeşil soğanın kilogramının 3,5 liradan alıcı bulması, üreticiyi sevindirdi

ESKİŞEHİR (AA) - Mihalgazi ilçesindeki seralarda yetiştirilen ve bir ay önce kilogramı 1.5-2 liradan satılan yeşil soğanın fiyatının 3,5 liraya yükselmesi, üreticiyi memnun etti.

Mihalgazi ilçesindeki seralarda yeşil soğan yetiştiriciliği yapan çiftçi Nebi Kavuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yetiştirdikleri taze soğanın, kuru olarak toprağa dikiminden, satış aşamasına kadar birçok işlemden geçtikten sonra satışa hazır hale geldiğini söyledi. 

Yeşil  soğanın, diğer yeşilliklere göre daha çok sabır ve sermaye isteyen bir ürün olduğunu anlatan Kavuk, şöyle konuştu:

"Toprağa dikiminin ardından 60-80 gün arasında yetişmiş hale geliyor. Yeşil soğan, tek tek temizleniyor. Demet haline getirilip, su oluklarında saçakları beyaz hale getiriliyor daha sonra kasalara döşenme işlemine geçiliyor. Gerçekten zahmetli bir iş. Bir ay öncesine kadar kilogramı 1,5-2 lira arasında satılan taze soğanın fiyatı, ilçemizde bugünlerde 3,5 lira. Bu fiyat, geçen yıllara göre daha iyi ve bizi memnun ediyor."


    ETİKETLER:

    Beyaz

    ,

    lira

    ,