YHT ile evden okula "günübirlik seyahat"

YHT ile evden okula "günübirlik seyahat"
YHT ile evden okula "günübirlik seyahat"
- Eskişehir'den Ankara, Konya ve İstanbul'a düzenlenen YHT seferleri, üniversite öğrencilerinin bu kentte konaklamadan günübirlik seyahat edebilmesine de imkan veriyor - AÜ Rektörü Prof. Dr. Gündoğan: - "1,5 saatte gelip gidiyorlar. İstanbul için ilk aşamada bu biraz zor ama Ankara ve Konya için haftanın belli günlerinde dersiniz varsa bu anlamda ciddi bir imkan" - ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Gönen: - "Kahvaltısını ailesiyle yapan ve dersine yetişen, akşam da yemeğine yetişen öğrencilerimiz var"

ESKİŞEHİR (AA) - ZEHRA AYDIN - Eskişehir ile Ankara , Konya ve İstanbul arasında karşılıklı işletilen Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri, üniversite öğrencilerine de büyük kolaylık sağlıyor.

Özellikle ailesinin evi Ankara veya Konya'da bulunan öğrencilerden bazıları, sabahları YHT ile yola çıkıp Eskişehir'e geliyor, derslerinin bitiminde de aynı araçla dönüyor.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Eskişehir ile Ankara arasındaki YHT seferlerinin, öğrenci sayısında ciddi artış sağladığını söyledi.

AÜ'ye il dışından en fazla öğrencinin Ankara'dan geldiğini belirterek, İstanbul hattında YHT seferlerinin geçen yıl temmuz ayında başladığını hatırlatan Gündoğan, "İstanbul, öğrenci konusunda ciddi bir potansiyele sahip. İstanbul'dan ciddi sayıda öğrenci geleceğini düşünüyorum çünkü ulaşım imkanlarının gelişmesi öğrenciler için önemli" dedi.

Gündoğan, öğrencilerden bazılarının Eskişehir'de konaklamadığı bilgisini verdi. Bu öğrenciler için YHT'nin önemli bir araç olduğunu dile getiren Gündoğan, şöyle konuştu:

"1,5 saatte gelip gidiyorlar. İstanbul için ilk aşamada bu biraz zor ama Ankara ve Konya için haftanın belli günlerinde dersiniz varsa bu anlamda ciddi bir imkan. Hızlı tren seferlerinin artmasının önümüzdeki dönemde ciddi bir hareketlilik yaratacağını düşünüyorum. İstanbul'daki üniversiteler de artık öğrenci yükünü kaldıramıyor. Eskişehir, İstanbul'da yaşayan ve okumak için civardaki üniversitelere giden gençlerimiz için ciddi bir alternatif haline gelecek."

- "YHT, Eskişehirimizin kavşak olmasını sağladı"

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen ise YHT seferlerinin tamamının Eskişehir'den geçtiğini anımsattı.

Bunun büyük bir avantaj olduğuna işaret eden Gönen, "YHT, Eskişehirimizin kavşak olmasını sağladı" ifadesini kullandı.

Gönen, YHT sayesinde Eskişehir'in artık Ankara'nın bir banliyösü haline dönüştüğünü ve öğrenciler için ulaşımın önemli olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Kahvaltısını ailesiyle yapan ve dersine yetişen, akşam da yemeğine yetişen öğrencilerimiz var. Üniversitemizin öğrenci portföyünü en fazla Ankaralı öğrenciler oluşturuyor. Eskişehir Osmangazi Üniversitemizin hem İstanbul'dan hem de Konya'dan yeni başlayan seferler sayesinde daha fazla öğrenci alacağını tahmin ediyoruz. Ankara ve İstanbul'daki yetişmiş ve yüksek puan alan öğrenciler şehrimize gelecek. Üniversitemizin ana birimlerinden tıp fakültemize ve mühendislik fakültemize daha iyi puanlarla öğrenciler geldiğinde, ülkemizin hizmetinde olmaya devam edecek, daha iyi şartlarda hizmet etmeye devam edecek. Dolayısıyla YHT'nin üniversitemize çok önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz."

- Öğrenciler, YHT'den memnun

ESOGÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü 3. sınıf öğrencisi Taha Yasin Gediksiz, ailesinin Ankara'da yaşadığını belirterek, 3 yıldır hızlı trenle Ankara'ya gidiş geliş yaptığını kaydetti.

Okula başladığında hızlı tren kullanmaya başladığını anlatan Gediksiz, "Ankara'da tren garı evime yakın burada da okuluma yakın sayılır. Buradan binip orada inip hemen evime ulaşabiliyorum. 3 senedir bir kez otobüs kullandım. Onuda trende yer bulamadığım için kullanmıştım. Hem ulaşımı kolay hem de yolculuk süresi kısa onun için hızlı treni kullanıyorum" diye konuştu.

AÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü 3. sınıf öğrencisi Aydan Çınar ise 4 yıldır Eskişehir'de eğitim gördüğünü ve ailesinin Ankara'da yaşadığını ifade etti. 

Çınar, Ankara'da kaldığını ve hızlı tren sayesinde her gün derslerine gidip geldiğini belirterek, "Bu ulaşım rahatlığı ben üniversiteyi kazandığım sene başlamıştı. YHT kart sayesinde hiçbir zorluk çekmeden Ankara'dan derslerime gidip gelebiliyorum. Sabah kahvaltısını evimde yapıyorum bunun yanı sıra akşam yemeğini de ailemle yemek fırsatı buluyorum" dedi.

ESOGÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi Ömer Dağlar da İstanbul'da yaşadığını ve geçen yıla kadar ulaşımı otobüsle sağladığını anlattı.  

İstanbul seferleri ile YHT'yi kullanmaya başladığını ifade eden Dağlar, "İstanbul trafiği yoğun olduğu için otobüs avantajlı değil, hızlı tren dakik oluyor. İstanbul seferlerindeki ilk doluluk oranında görüldüğü üzere öğrenciler hızlı treni çok fazla kullanıyor. Özellikle Anadolu yakasından gelen öğrenciler için çok fazla avantaj sağlıyor" ifadelerini kullandı.