Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası

Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası
Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası
- Mihalıççık ilçesinde, Yunus Emre'nin kabri başında düzenlenen anma törenine, Milli Eğitim Bakanı Avcı da katıldı

ESKİŞEHİR (AA) - Tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre, kabrinin bulunduğu Eskişehir'in Mihalıççık ilçesi Yunus Emre Mahallesi'nde, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın da katıldığı törende anıldı.

Avcı ile Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ve diğer protokol üyeleri, Yunus Emre'nin kabri başında dua etti.

Daha sonra düzenlenen törende konuşan Avcı, Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası etkinlikleri için Tuna ve Eskişehir 2013 Kültür Başkenti Vakfı yetkililerine teşekkürlerini iletti.

Kabrin düzenlenmesine emeği geçen rahmetli Abdülbaki Gölpınarlı'yı yad eden Avcı, "Yunus Emre'nin kabrinin düzenlenmesinde çok himmeti oldu, gayreti oldu onu rahmetle anıyoruz" dedi.

Gençlerin, çocukların Yunus Emre'yi tanıması, sevmesi için emek veren bütün yazarlara, şairlere teşekkür eden Avcı, şöyle konuştu:

"Gençlere okumaları için, Yunus Emre'yi anlatan Sezai Karakoç'un 'Yunus Emre' kitabını, Burhan Toprak'ın 'Dil ve Sanat' kitabında yer alan, Yunus Emre'yi anlatan 'Ballar Balını Buldum' bölümünü tavsiye ediyorum. Gençlere her konuşmamda kitap tavsiye etmeye çalışıyorum. Bugünlerin havasına, haletiruhiyesine çok uyan bir Yunus Emre şiiri okumak istiyorum; (Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı. Söz ola ağulu aşı, yağ ile bal ede bir söz.)" 

Tuna ise Yunus Emre'nin doğru anlaşılması gerektiğini vurguladı.

Tören, Yunus Emre ilahilerinin seslendirilmesi, ney dinletisi ve geleneksel Yunus Emre aşının ikram edilmesiyle sona erdi.