Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası

Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası
Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası
- ESOGÜ Yunus Emre Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Önder: - "Yunus Emre'nin dile getirdiği insan ve toplum sorunları, bütün toplumlarda görülür"

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de, Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası kapsamında "Yunus Emre" başlıklı konferans yapıldı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Yunus Emre Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Selahattin Önder, Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinlikte, Yunus Emre'nin Türklerin en büyük değerlerinden biri olduğunu söyledi.

Yunus Emre'nin, çağları aşarak Türk kültürünün oluşumuna büyük katkılar sağladığını belirten Önder, şöyle konuştu:

"İnsanı tüm halleriyle ele almış, onu doğruya, güzele, sevgi ve kardeşliğe, birlik ve bütünlüğe çağırmıştır. Kötü huy ve alışkanlıklardan arınmaya, kendi zenginliğini, derinliğini ve gönül iklimini keşfetmeye çağırmıştır. İnsanı en yalın haliyle anlatan Yunus Emre, evrensel bir şair konumuna geldi. Yunus Emre'nin dile getirdiği insan ve toplum sorunları, bütün toplumlarda görülür. Şiiri güçlü ve kuşatıcı bir biçimde ahlaki değerlere sahip çıkması, geçiciye değil, kalıcıya önem verilmesini haykırarak çağlar boyunca bu gerçek gönüllerimizde yankılana gelmiştir."

Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haşim Şahin, Yunus Emre'nin büyük bir tasavvuf ve halk şairi olmasına sebep olan koşullar konusunda konferans verdi.