Yurtta kış

Yurtta kış
Yurtta kış
- Eskişehir'de, yaban hayvanları için doğal yaşam alanlarına yemler konuldu

ESKİŞEHİR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Eskişehir Şube Müdürlüğü ekipleri, olumsuz hava koşulları nedeniyle yaban hayvanları için doğaya yem bıraktı.

Şube Müdür Vekili Ergün Selvi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye 'de ağır geçen kış mevsimi nedeniyle yaban hayvanlarının besin bulmada güçlük yaşadığını bildirdi.

Mihalıççık ilçesi çevresinde kar örtüsüyle kaplı yüksek yerlerde saman balyaları ve yoncayla kızıl geyiklere besin desteği sağladıklarını belirten Selvi, şunları kaydetti:

"İlimizin tüm ilçelerinde özelikle karayolu kenarlarındaki alanlara ve ağaçların kenarlarına kar örtüsü kaldırılmak suretiyle buğday, arpa kırması bırakılarak kuşlar yemleniyor. Şube Müdürlüğümüzce yoğun kış şartlarını yaban hayvanlarının en az zararla atlatması için çalışmalar yapılmaktadır. Bununla beraber vatandaşlarımızın da bu konuda gerekli hassasiyeti göstererek bu çalışmalara gerek bireysel gerekse müdürlüğümüzle yaban hayatı ve sokak hayvanlarına gerekli desteği sağlayacağı inancının tüm kamuoyu ve sivil toplum kuruluşlarına duyurulması gerekir."

Selvi, 4 Ocak itibarıyla kum kekliği, kınalı keklik, yabani tavşan, tilki, kaya sansarı avının yasaklandığını sözlerine ekledi.