2012'yi de birbirlerini yiyerek bitirdiler...

2012'yi de birbirlerini yiyerek bitirdiler...
2012'yi de birbirlerini yiyerek bitirdiler...

Raul Meireles in 11 maçlık cezasının 4 maça indirilmesi sonucu futbolumuz alışılagelmiş kavgalarından birisini daha yaşadı. Ancak bu kez şiddeti yükse

Marka değeri sınırları aşan ligimizin büyükleri yine kavgada. Meireles'in cezasının 4 maça indirilmesi sonucu Galatasaray, Trabzonspor ve Fenerbahçe yeni bir demeç savaşına girdi.
Haber: BURAK KURU - burak.kuru@radikal.com.tr / Arşivi

2012 yılının son günlerini eda ederken futbolumuz ‘olağan’ atmosferinde seyrediyor. Yıllardır aşina olduğumuz kavgalı ortam sadece biraz daha alevlendi. Bu kez kavga sebebi ise Raul Meireles’in 11 maçlık cezasının itiraz sonucu 4 maça indirilmesiydi. ‘İndirim’in ardından Galatasaray ve Trabzonspor yaptıkları açıklamalrla tartışmaya dahil olurken Fenerbahçe ve TFF ayrı ayrı ‘Biz buradayız’ dedi.
Kronolojik olarak süreç şöyle: Her şey 16 Aralık’ta oynanan Galatasaray-Fenerbahçe maçının son dakikalarında başladı. Hakem Halis Özkahya’nın oyundan attığı Fenerbahçeli Raul Meireles, itirazlarını “Aslında o anlama gelmiyor” savunması yaptığı el hareketleriyle süsleyince 12 maçlık ceza aldı. Raporda, cezanın 8 maçlık kısmının ‘hakeme tükürdüğü’ için verildiği belirtildi. Sonra Sarı-Lacivertliler itiraz sürecini başlattı. 21 Aralık Cuma günü Aziz Yıldırım, TFF Başkanı Yıldırım Demirören’e ziyaretinde konuyu gündeme getirirken, ertesi gün Portekizli savunmasını sundu. Fenerbahçe, oyuncusunun tükürmediğine dair görüntülü savunmayı Tahkim Kurulu’na sundu. Geçen perşembe de kurul, cezayı 4 maça indirdi. Ve ‘tam da kavgaya ihtiyaç duyulan şu günlerde’ beklenen oldu: Galatasaray ilk açıklamayı yaptı.
‘Türk futboluna tarihi bir leke daha’ başlıklı yazı “Dün yargı kararlarını umursamayan federasyon, bugün de Raul Meireles’in cezasını 4 maça düşürerek bu kez kanıtları hiçe saymıştır. Hakem raporlarına rağmen yapılan bu indirim, yalnız kamu vicdanına değil, sporda adaleti sağlamakla görevli hakemlik müessesesine de vurulmuş büyük bir darbedir” ifadeleriyle başlayıp, “Bu vahim uygulama ile mevcut federasyon asli görevini yerine getirme kabiliyetini ciddi şekilde yitirmiştir” şeklinde bitti. 

Trabzon’dan şike vurgusu
Dün sabah ise sıra Trabzon-spor’daydı. Bordo-Mavililer şike soruşturması sürecine de atıfta bulunarak “TFF Tahkim Kurulu’nun Meireles’in cezasının indirimiyle ilgili almış olduğu karar Türk futbolundaki tükenmişliğin en üst seviyeye ulaştığının son çarpıcı göstergesidir... Tahkim Kurulu’nun özenle koruduğu ayrıcalıklı kulüp için artık şike, ırkçılık ve hakaretten sonra hakeme tükürmek de serbest hale gelmiştir. Üstelik bu kararın şike zanlısı ve suçlusu ayrıcalıklı kulüp yöneticilerinin TFF binasına kadar gelerek Federasyon Başkanı’yla yaptıkları pazarlıkların ardından alınması, hukuksuzluğun nasıl fütursuzca sergilendiğinin büyük ispatıdır” denildi. 

‘Herkese karşı tek’ çıkışı
İki açıklamanın ardından konuşma sırası Fenerbahçe’ye geçti. ‘Zorunlu açıklama’ başlıklı yazıda, kararlara masabaşında müdahale ettiği iddia edildi: “Bilinmesi gereken, Fenerbahçe’nin; mensuplarının haklarını aramak konusunda gösterdiği kararlılığını, değerlerimize yakışmayacak davranışlar sergilenmesi halinde de gösterecek karakter ve olgunlukta olduğu gerçeğidir. Kendi mensupları hukuka aykırı bir şekilde ceza kurullarına sevk edilmezken, edilse dahi kamuoyu vicdanına rağmen ceza almazken ya da cezaları apar topar ertelenirken adaletten bahsetmeyenlerin, kendileriyle ilgili olmayan bir konuda adalet havarisi kesilmeleri, inandırıcı olmamanın ötesinde yakışıksızdır. Unutulmamalıdır ki futbolu sadece Fenerbahçe’ye karşı oynanan bir oyun olarak görenler, tarihi bir yanılgı içinde olmaya devam edeceklerdir.” 

TFF sert çıktı
Konuyla ilgili son açıklama ise TFF’den geldi. Federasyon, PFDK ve Tahkim Kurulu’nu savunurken “PFDK, kendisinde bulunan müsabaka görevlilerinin raporları, maç görüntüleri ile ilgili tarafın sunduğu savunma ve ekindeki görüntülere göre bir karar vermiş ve Tahkim Kurulu ise, kararı gözden geçirerek, hukuk ilkelerine uygun olarak nihai bir karar vermiştir. “Hukuk okuryazarlığı” olmayan bir kısım kişilerin bu haksız saldırıları kabullenmemiz asla mümkün değildir” ifadelerini kullandı.
Açıklamada “Kulüplerimizin TFF ile kurullarına yaşam süresi biçmek için tükettikleri enerjiyi, futbolun gelişimine ve fair-play’in yaygınlaşmasına harcamaları halinde, çok daha huzurlu, barış ve kardeşlik içinde yaşayacağımız kesindir” denildi.
Biz de bu yaşananlara sebep olan ‘indirim’i hakem yorumcuları uzmanlara yorumlattık. Herkese kavgasız bir 2013 yılı diliyoruz...


Dereli: Tamamen skandal bir karar
Sözcü gazetesi yazarı ve eski hakem Selçuk Dereli’ye göre bu skandal bir karar: “Başlı başına skandal bir karar alındı. Hakemin gözünün önünde cereyan etmiş ve televizyon görüntülerinde bile ne olduğu çok açık bir şekilde anlaşılıp fikir birliğine varılamamış konuda hakeme güvenilmesi gerekiyordu. Ancak onlar hakemin son derece emin şekilde yazdığı raporu taca çıkardılar. Bundan sonra Halis Özkahya’nın ne yapacağını merak ediyorum. Bana yapılsa düşünmeden istifa ederdim. Eğer hakem raporunda ‘Yumruk attı’ yazsa ve görüntülerde ‘tükürük’ olduğu ortaya çıksa değiştirebilirlerdi. Ama burada hakeme inanmadıklarını gösterdiler. Hakemine sen inanmıyorsan kim inansın?”Toroğlu: Hakemin işini bitirin o zaman
Hürriyet gazetesi yazarı ve eski hakem Erman Toroğlu da bu kararla hakem Halis Özkahya’nın yok sayıldığını ifade etti: “Eğer burada hakemin ihmali varsa hakemin işini bitireceksiniz. Ama hakeme yarım metre önünde yapılan hareketleri yazan raporu siz bir daha isterseniz ve sonra cezayı kaldırırsanız söylenecek bir şey var: Pes! Ey Tahkim Kurulu’nun saygıdeğer üyeleri... Meireles’in hakeme yaptığı hareketleri
ve işlemleri teker teker size yapsam benim hakkımda
nasıl bir işlem uygularsınız?
a) Dönüp bana vurur musunuz? b) Bana küfreder misiniz?
c) Beni mahkemeye verir misiniz? d) Hiçbiri. Hadi buyrun burdan yakın bakalım. Kendinize yapılınca ne olacak?”