Adalet binası sanatın merkezi olacak

Adalet binası sanatın merkezi olacak
Adalet binası sanatın merkezi olacak
- Gaziantep Adliyesinin eski binası, restorasyon çalışmalarının ardından "Yaşayan Kültür ve Sanat Merkezi" olarak hizmet verecek - Ağır Ceza Mahkemesinin duruşma salonu olarak kullandığı büyük salon, seminer ve söyleşilere ev sahipliği yapacak

GAZİANTEP (AA) - ADSIZ GÜNEBAKAN - Gaziantep'teki eski adliye binası, restorasyon çalışmalarının ardından "Yaşayan Kültür ve Sanat Merkezi" olarak hizmet verecek.

1950'li yıllarda yapılan, uzun yıllar hükümet ve adliye binası olarak kullanılan tarihi yapının yaklaşık 1 yıl önce Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Cinayetten boşanmalara, uyuşturucudan dolandırıcılığa kadar birçok suçun karara bağlandığı, haksızlığa uğrayanların da adalet aradığı salonlarda restorasyonun ardından sanat eserleri sergilenecek.

"Yaşayan Kültür ve Sanat Merkezi" olarak hizmete girecek 3 bloktan oluşan 4 katlı binada; sanat galerisi, sergi salonları, çocuk sanat merkezi, kütüphane, tiyatro, el işi, yetenek geliştirme, ebru sanatı gibi güzel sanatlar kursları ve adliye müzesi olacak. Ağır Ceza Mahkemesinin duruşma salonu olarak kullanılan büyük salon ise seminer, sempozyum ve söyleşilere ev sahipliği yapacak.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün ortaklaşa yürüttüğü çalışma kapsamında "Gaziantep Kent Arşivi" de kurulacak. Gaziantep ile ilgili araştırmalara ışık tutacak arşivde kentle ilgili görsel ve yazılı belgelerin yanı sıra bilgiler de yer alacak. 

Oluşturulacak turizm enformasyon biriminde de kente gelen yerli ve yabancı turistler, Gaziantep'te gezebilecekleri yerler hakkında bilgi edinecek. 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Koruma, Uygulama ve Denetim Daire Başkanı Muhittin Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kent belleği olan önemli bir yapıyı "Yaşayan Kültür ve Sanat Merkezi" olarak şehre kazandıracaklarını söyledi.

Güçlendirme ve statik çalışmaları tamamlanan binada restorasyon çalışmalarında sona gelindiğini belirten Aslan, merkezin kasım ayında hizmete açılmasının planlandığını kaydetti.