AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Gül:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Gül:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Gül:
- "Koalisyon dönemlerinde Türkiye hep kaybetti. Ülkemizin bekası ve çocuklarımızın geleceği için başkanlık sistemi diyoruz"

GAZİANTEP (AA) -  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamit Gül, koalisyon dönemlerinde Türkiye'nin hep kaybettiğini belirterek, Türkiye'nin bekası ve çocukların geleceği için başkanlık sisteminin gerekli olduğunu bildirdi.

AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde gerçekleştirilen "Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi" konulu konferansa katılan Gül, başkanlık sisteminde karar alma mekanizmalarının daha hızlı ve etkin olduğunu belirtti.

Başkanlık sistemi tartışmalarının yeni olmadığını, sistemin 1700'lü yıllardan itibaren modernleşme süreci ile gündeme geldiğini ifade eden Gül, şunları kaydetti:

"Amerika'da başkanlık sistemi uygulanıyor. Amerika'da şimdiye kadar tekrar seçilenler dahil 45 başkan var. Bizde ise Cumhuriyet tarihinden bugüne 62 hükümet kuruldu. Burada bir istikrardan bahsetmek imkansız. Kitapçıklarla ekonomik krizlerin yaşandığı günleri yaşadık. Koalisyon partilerinin her biri faturayı diğerine kesmişti. Oysa Başkanlık sisteminde yetkili belli, sorumlu belli olacak. Karar alma mekanizmaları daha hızlı ve daha etkin. Kuvvetler ayrımı başkanlık sisteminde daha net, daha kesin. Erkler birbirine daha muhtaç, birbirlerine daha çok saygı göstermek zorundalar. Koalisyon dönemlerinde Türkiye hep kaybetti. Ülkemizin bekası ve çocuklarımızın geleceği için başkanlık sistemi diyoruz."

Türkiye'deki başkanlık sistemi tartışmalarına işaret eden Gül, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Turgut Özal ve Necmettin Erbakan'ın da başkanlık sistemini savunduklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın da 20 yıl önce belediye başkanlığı döneminde bu sistemden bahsettiğine işaret eden Gül, "Çünkü başkanlık sistemi Türkiye'nin önünü açacaktır. Yeni Türkiye'nin kurulması, uygulama birlikteliğinin sağlanması için yeni anayasa ve başkanlık sistemi gerekmektedir. İtalya koalisyon hükümetini engelleyecek yasa çıkardı. Dünyanın en güçlü 20 ekonomisinin yarısı başkanlık sistemi ile yönetiliyor" ifadelerini kullandı.

- "Dışa bağımlı Türkiye istiyorlar"

Adnan Menderes'i idama götüren en önemli sebeplerden birinin enerji olduğunu belirten Gül, Menderes'in nükleer enerji konusunda girişimlerde bulunduğunu ancak birilerinin bundan rahatsız olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı olmasını isteyenlerin darbeyle Menderes'in önünü kapattıklarını aktaran Gül, şunları kaydetti:

"Menderes'in gelişiyle milli irade tecelli etti. Menderes, ezanın aslına uygun şekilde okunmasını sağladı. Birçok yenilik yaptı. Kısacası halkın tercümanı oldu ancak üniversiteler, CHP ve Ordu ittifak kurarak bir cunta marifetiyle yönetime el koydu. Sonrasında 71 muhtırası ile 80 darbesi. Milletin egemenliğini istemeyenler Anayasa Mahkemesi, HSYK ve YÖK gibi kurumları kurdu. Egemenlik 60 darbesiyle milletten alınıp oligarşik yapılı bu kurumlara verildi."