"Bıçakçılarda" Kurban Bayramı mesaisi

"Bıçakçılarda" Kurban Bayramı mesaisi
"Bıçakçılarda" Kurban Bayramı mesaisi
- Bıçak bileyicileri, artan siparişleri yetiştirmek için hafta sonları dahil yoğun çalışıyor

GAZİANTEP (AA) - Kurban Bayramı öncesinde en fazla mesai yapan zanaatkarların başında gelen bıçak bileyicileri, bir taraftan yeni bıçakları satmak üzere raflara yerleştirirken diğer yandan da vatandaşların eski bıçaklarını bayrama hazırlıyor.

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala tarihi Gaziantep Kalesi çevresinde faaliyet gösteren bıçak üretim atölyelerinde hareketli günler yaşanıyor. Bıçak ustaları, artan siparişleri yetiştirmek için hafta sonları dahil yoğun mesai harcıyor.

Ucuz ve kalitesiz bıçaklarla yapılan kesimlerde kurbana eziyet edilebileceği uyarısında bulunan bileyiciler, vatandaşların kazalara karşı da dikkatli olmalarını istedi.

Gaziantepli bıçak ustalarından Cevdet Gözbulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki hafta önce başladıkları "Kurban Bayramı mesaisine" devam ettiklerini söyledi.

Vatandaşların talebini karşılamak için haftanın 7 günü dinlenmeden çalıştıklarını belirten Gözbulut, "Kurbanlıklara eziyet etmemek için bıçakların kaliteli ve keskin olması gerekiyor. Bu nedenle vatandaşlarımızın, bayram öncesi elindeki eski bıçaklarını bileyletmeleri veya yeni bıçak almaları lazım" dedi.

Yoğunluğun son hafta daha çok arttığını kaydeden Gözbulut, vatandaşlardan bıçaklarını son güne kalmadan getirmelerini istedi.

Ustalardan Mehmet Koyuncular da kurban kesilecek bıçağın ağzının en az 15-20 santimetre uzunluğunda ve keskin olması gerektiğini söyledi.

İyi bir bıçağın fiyatının 20 liradan başladığına işaret eden Koyuncular, "Fiyatlar 60 liraya kadar yükseliyor. Yeni bir bıçak almak istemeyen vatandaşlarsa eski bıçaklarını 2,5 liraya bileyletebilir" ifadesini kullandı.