Brooklyn Belediye Başkanı Adams'dan Fatma Şahin'e ziyaret

Brooklyn Belediye Başkanı Adams'dan Fatma Şahin'e ziyaret
Brooklyn Belediye Başkanı Adams'dan Fatma Şahin'e ziyaret
GAZİANTEP (AA) - Brooklyn Belediye Başkanı Eric Adams, Gazantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i makamında ziyaret etti.Belediyeden yapılan...

GAZİANTEP (AA) - Brooklyn Belediye Başkanı Eric Adams, Gazantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i makamında ziyaret etti.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Gaziantep'e gelen New York Brooklyn Belediye Başkanı Eric Adams ile Şahin, Suriyeli mülteciler konusunda görüştü.

Eric Adams'a Gaziantep'in yaşadığı göç dalgası ve sanayileşme ile ilgili bilgi veren Şahin, şunları kaydetti:

"Biz de iç göç yaşayan bir şehiriz. Hem köyden kente gelen hem de Güneydoğu'dan gelen bir göç dalgası var. Sanayi ve ticaret kenti olmamız nedeniyle daha çok tercih edilen bir kentiz. 150 bin sanayi bölgesinde çalışanımız var. Yaklaşık 200 ülkeye ihracat yapan sanayi bölgesiyiz. Avrupa Birliği'nin aldığı mülteci sayasının 3 katından fazlasını bu şehir yönetiyor. Bizler de yerel yönetimler olarak bu kişilerin şehir içinde yaşamlarını kolaylaştıracak bir takım çalışmalar yapıyoruz. Sağlık, barınma, eğitim, gıda ve güvenlik gibi bir takım alanlarda daha çok yatırımlar yapmak durumundayız." 

Ayrıca Suriye'deki iç savaş dolayısıyla Türkiye'ye ve Gaziantep'e gelenlerin oluşturduğu bir göç dalgasının bulunduğunu hatırlatan Şahin, Türkiye'nin Suriyeli akrabalarının ve dostlarının yanında yer aldığını belirtti.

Adams da karşılaşılan zorluklarda gelecek nesillere daha iyi bir ortam bırakmak için herkesin çalışması gerektiğini kaydetti.

Amerika'da göçmenlerin ciddi sorun olduğunu belirten Adams, Brooklyn'de toplumun yüzde 47'sinin İngilizce'nin dışında farklı diller konuştuğunu aktardı.