Derilerini "süt banyosu"yla değiştiriyorlar

Derilerini "süt banyosu"yla değiştiriyorlar
Derilerini "süt banyosu"yla değiştiriyorlar
- Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde yaşayan yılanların deri değişimlerini kolaylaştırmak için görevliler tarafından yılanlara masaj ve süt banyosu yaptırılıyor - Hayvanat bahçesinin akvaryum sorumlusu Sedat Taşçı: - "Hayvanat bahçesinde yaşayan yılanlar genellikle deri değişimi sırasında zorlanıyor. Biz de yaptığımız bu yıkama işlemi ve masajlarla deri değişimlerini kolaylaştırıyoruz"

GAZİANTEP (AA) - KEREM KOCALAR - Gaziantep Hayvanat Bahçesinde deri değiştirme dönemi gelen yılanlar, bakıcıları tarafından süt banyosundan geçiriliyor. 

Özel vitaminli suyla durulanan ve kremle masaj yapılan yılanlar, bu metot sayesinde daha kolay deri değiştiriyor. Tür ve alan bakımından Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın üçüncü, dünyada ise dördüncü konumda bulanan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, yaklaşık 300 türden 7 bini aşkın hayvana ev sahipliği yapıyor. Hemen her canlının adeta "bebek" gibi bakıldığı bahçedeki yılanların ise deri değiştirme dönemi yakından takip ediliyor.

Bakıcılar, yılanların deri değiştireceğine dair belirtilerin ortaya çıkmasının ardından değişimlerini kolaylaştırmak için süt banyosu hazırlıyor. Daha sonra akvaryumlarından alınan yılanlara, büyük bir özenle süt banyosu yaptırılıyor. Vitaminlerle güçlendirilen ılık suda durulanan yılanlar, son olarak özel kremle masaj işlemine tabi tutuluyor. Yılanlar, bu sayede deri değiştirme işlemini kolay atlatıyor.

Hayvanat bahçesinin akvaryum sorumlusu Sedat Taşçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 16 yıldır sürüngen ve balıklarla ilgilendiğini söyledi.

Hayvanat bahçesinde 36 akvaryumda farklı türden yılanların bulunduğunu ifade eden Taşçı, "Yılanlar mevsimsel değişiklik dönemlerinde deri değiştiriyor. Bu hayvanlar doğada derilerini kendiliğinden değiştiriyor. Zaman zaman da bu değişim sırasında yılanlar hastalıklara yakalanabiliyor veya ölebiliyor" dedi.

Bu gibi sıkıntıların önüne geçmeye çalıştıklarını vurgulayan Taşçı, deri değişim döneminde yılanları yakından izlediklerini dile getirdi. 

Yılanların deri değişimini kolay atlatabilmeleri için süt banyosu yaptırdıklarını vurgulayan Taşçı, şöyle konuştu:

"Bunun dışında vitamin karışımlı suyla da yıkıyor ve kremliyoruz. Hayvanat bahçesinde yaşayan yılanlar genellikle deri değişimi sırasında zorlanıyor. Biz de yaptığımız bu yıkama işlemi ve masajlarla deri değişimlerini kolaylaştırıyoruz. Bu işlemin ardından bir gün sonra yılanlar yeni derilerine kavuşuyor." 

Taşçı, işlemlerin ardından yılanların yeniden akvaryumlarına yerleştirildiğini belirtirken, yılanların bu işlem sonrası parlak bir deriye sahip olduklarını da sözlerine ekledi.