"Doğru enerji kullanımı dışa bağımlılığı azaltabilir"

"Doğru enerji kullanımı dışa bağımlılığı azaltabilir"
"Doğru enerji kullanımı dışa bağımlılığı azaltabilir"
- Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi Başkanı Arıkan: - "Yenilenebilir enerji kaynaklarının bol olduğu ülkemizde rezervlerimizi iyi değerlendirdiğimizde ve enerji politikamızı yeniden gözden geçirdiğimizde dışa bağımlılığımızı azaltabiliriz"

GAZİANTEP (AA) - Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi Başkanı İslim Arıkan, "Yenilenebilir enerji kaynaklarının bol olduğu ülkemizde rezervlerimizi iyi değerlendirdiğimizde ve enerji politikamızı yeniden gözden geçirdiğimizde dışa bağımlılığımızı azaltabiliriz" dedi.

Arıkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin enerji ithalatında üst sıralarda yer aldığını belirtti. 

Enerji ithalatını en aza indirmek için tedbirler alınabileceğini ifade eden Arıkan, Enerji verimliliğinin uygulanılması gerektiğine dikkat çeken Arıkan, "Ülke olarak dışa bağımlıyız. Çok fazla talebimiz  var. Dolayısıyla  güvenli enerji politikası  gerçekleştirmemiz gerekir. En önemlisi de enerji verimliliğinin uygulanması gerekir" dedi.

Enerji verimliliği için politikalar geliştirilmesi gerektiğini dile getiren Arıkan, bilinç oluşturmak için ilkokuldan üniversite sonuna kadar bütün bölümlerde enerji verimliliği derslerinin verilmesi, kamu spotları hazırlanması gerektiğini söyledi. 

Herhangi bir kriz durumunda enerji politikaları geliştirilmesi gerektiğini belirten Arıkan, şunları kaydetti:

"Yaşadığımız süreç bize enerjinin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Artık tek bir kaynağa bağlı kalmak doğru bir strateji değil. Yenilenebilir enerji kaynaklarının bol olduğu ülkemizde rezervlerimizi iyi değerlendirdiğimizde ve enerji politikamızı yeniden gözden geçirdiğimizde  dışa bağımlılığımızı azaltabiliriz. Doğalgaz ihtiyacımızı yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş, rüzgar, kömür ve hidroelektrik santralleriyle karşılayabilecek potansiyelimiz var. Fakat yatırımların yapılması gerekiyor. Türkiye'nin 72 bin 455 megawatt kurulu gücünün 5.9'unu rüzgar, 0.3'ünü güneş oluşturuyor. Güneş geçen yıllarda orana bile girmiyordu. Güneşin payının arttırılması lazım. Ülkemiz için, şehrimiz için, enerji ihtiyacımızı yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayalım. Zaten şu anki konjonktür de ciddi anlamda alternatif enerji kaynaklarına yöneltiyor."