Dünya Engelliler Günü

Dünya Engelliler Günü
Dünya Engelliler Günü
- Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin: "Engelli kardeşlerimizin işini kolaylaştırmak, önlerini açmak bizim için bir insanlık vazifesi" - Şehitkamil Belediye Başkanı Fadıloğlu: "Engellilerimizin yaşadıkları sorunlar, hepimizin ortak sorunu"

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Fatma Şahin, mesajında, insanı merkeze alan hizmet anlayışıyla yola çıktıklarını belirtti.

Engelli olmanın bir tercih meselesi olmadığını kaydeden Şahin, "Bu nedenle engelli kardeşlerimizin işini kolaylaştırmak, önlerini açmak bizim için bir insanlık vazifesi. Onların hayatlarını kolaylaştırmak için büyük küçük bütün bireylerin yapabileceği pek çok şey var. Bize düşen engelli bireylerimizi topluma kazandırmak" ifadelerini kullandı.

Engellilerin eğitimine de ayrı bir önem verdiklerini belirten Şahin, "Engellilerin sorunlarını ve yaşadıklarını daha iyi anlayabilmek için belediye bünyesinde Engelliler Daire Başkanlığını kurduk. Yollarımızı, kaldırımlarımızı, kamu binalarımızı engellilerin yaşamını kolaylaştıracak şekilde dizayn etmeye çalışıyoruz. İnanıyorum ki çok daha güzel olacak. Çünkü engellilerimize küçücük fırsatlar sunulduğunda dahi ne kadar büyük projelere imza attıklarının ve kendileriyle beraber diğer engelli kardeşleri için de büyük büyük işleri başardıklarının yakın şahidiyim" açıklamasında bulundu.

- Fadıloğlu

Rıdvan Fadıloğlu da toplumun vazgeçilmez ve ayrılmaz parçası engellilerin vatandaşların ekonomik, siyasal, sosyal, kültürel ve toplumsal hayata onurlu ve etkin bir şekilde katılmalarının en doğal hakları olduğunu belirterek, "Engellilerimizin yaşadıkları sorunlar, hepimizin ortak sorunu. Engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşama katılımlarını kolaylaştırmak, desteklemek, karşılaşabilecekleri tüm engelleri kaldırmak, kaliteli yaşam sürebilmelerini sağlamak, aynı zamanda onlara hak ettikleri sevgi ve saygıyı göstermek hepimizin sosyal sorumluluğu" ifadelerini kullandı.

Engellilerin sosyal yaşama katılmaları konusunda engelleri kaldırmaya devam edeceklerini bildiren Fadıloğlu, yatırım ve hizmetleri onların kolayca istifade edebileceği şekilde planladıklarını kaydetti.