Dünya Engelliler Günü

Dünya Engelliler Günü
Dünya Engelliler Günü
- Nizip Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Sarı ve Ticaret Odası Başkanı Mehmet Özyurt, mesaj yayımladı

GAZİANTEP (AA) - Nizip Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Sarı ve Ticaret Odası Başkanı Mehmet Özyurt, Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Sarı, mesajında, engelli vatandaşların ekonomi, eğitim, sağlık ve sosyal alanlarda tüm sorunlarını çözmenin ve onları her türlü haklardan yararlandırmanın herkesin bir insanlık görevi olduğunu belirtti.

Dünya Engelliler Günü dolayısıyla engellilerin sorunlarına daha bilinçli ve duyarlı yaklaşılması gerektiğini kaydeden Sarı, "Engellilerin toplumsal hayata aktif katılımı, tüm toplum için bir mutluluk kaynağı. Engellilerin sorunlarıyla ilgili toplumsal duyarlılığın arttırılması amacıyla herkes üzerine düşen görevleri yerine getirmeli. Engelleri ortadan kaldırmak, engellilerle ilgili bakış açısını değiştirmek, onları toplumda ve hayatın her alanında görmek için engelli olmanıza gerek yok. Bu, bizlerin hem insani görevi, hem de kurum ve kuruluşlarımızın yerine getirmek zorunda oldukları bir görev" ifadelerini kullandı.

Özyurt da engellilerin yaşadıkları sorunların tüm insanlığın ortak sorunu olduğunu vurgulayarak, "Engellilerin normal bir hayat sürmeleri, toplumsal hayata katılımlarının arttırılması, hayat standartlarının yükseltilerek toplumda hak ettikleri yeri almaları, aynı zamanda çağdaş toplum anlayışının da bir gereği" açıklamasında bulundu.