Dünya İnsan Hakları Günü

Dünya İnsan Hakları Günü
Dünya İnsan Hakları Günü
- Memur-Sen Gaziantep İl Başkanı Gök. - "İnsan hak ve özgürlükleri temeli üzerine kurulduğu söylenen modern dünya, Gazze'de, Filistin'de, Arakan'da, Suriye'de, Irak'ta, Mısır'da ahlak ve ilkeleri bakımından iflas ve intihar etmiştir"

GAZİANTEP (AA) - Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Gaziantep İl Başkanı Ahmet Gök, "İnsan hak ve özgürlükleri temeli üzerine kurulduğu söylenen modern dünya, Gazze'de, Filistin'de, Arakan'da, Suriye'de, Irak'ta, Mısır'da ahlak ve ilkeleri bakımından iflas ve intihar etmiştir" dedi. 

Gök, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, kitleselleşip küreselleşen dünyada İnsan Hakları Günü'nün "bütün insanlığın ayıbı, derin, açıklanmaz tezadı ve zalimce ironisi" olduğunu belirtti.

İnsanlık haklarının hiçbir kıymetinin kalmadığı karanlık bir dönem yaşandığını vurgulayan Gök, şöyle devam etti:

"Küresel emperyalist politikalar sonucu geçen her dakika onlarca köy, kasaba, şehir bombalanmakta, yüzlerce insan ölmekte, yetim veya öksüz kalmakta, yerinden yurdundan edilmekte, göçmen durumuna düşmekte, ateş, kan ve gözyaşı içinde çaresizliği yaşamaktadır. Savaş, sürgün ve katliamların şiddeti, ulusal sınırlar içinde baskı ve darbe rejimlerinin hak ihlallerini neredeyse unutulur hale getirmiştir. Materyalizmin çarpık hayat anlayışı ve zalim pratiği arasına sıkışmış insan, bir çıkış bulamamanın ıstırabı ve çaresizliği içinde çığlık çığlığa cinnet geçirme noktasına gelmiştir. Hiçbir insan hakkına ve onuruna kıymet vermeyen güç odakları, iğrenç siyasal veya emperyalist hesapları uğruna, sözde bütün değerlerini ayaklar altına alıp çiğnemişlerdir. İnsan hak ve özgürlükleri temeli üzerine kurulduğu söylenen modern dünya, Gazze'de, Filistin'de, Arakan'da, Suriye'de, Irak'ta, Mısır'da ahlak ve ilkeleri bakımından iflas ve intihar etmiştir."

Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi esasına göre teşkilatlanan Birleşmiş Milletlerin mazlum ve müdafaasız milletlere yapılan saldırılara seyirci kaldığını ifade eden Gök, "Yüz binlerce, milyonlarca insan evlerinden yurtlarından edilerek bir anda aç, susuz, çaresiz, vatansız, topraksız kalmakta, mülteci durumuna düşmekte, bebeklerin cansız bedenleri sahile vurmaktadır. Dünya, ne yazık ki kararan vicdanı, yaşanan trajediyi duyarsızlıkla bile değil, nefretle, itici, ötekileştirici, öteleyici bir tutumla izlemektedir. Kutup buzulları arasında yol almaya çalışan balinalar veya ormanda yaralanmış bir panda üzerine çektikleri dikkatlerle acıma duygularını rahatlatma seansları yapan algı mühendisleri, yüz binlerce Müslüman sivilin, kadın, çocuk, yaşlı denmeden öldürülmeleri karşısında bigane kalmaktadır" değerlendirmesinde bulundu. 

Gök, dünya mazlumlarını, insan olarak haklarını savunmaya, insan onuru için sömürüye ve emperyalizme karşı diri bir bilinç ve birliktelik oluşturmaya davet etti.