"Fikrim Geleceğim Kadın Girişimci Eğitim Programı"

"Fikrim Geleceğim Kadın Girişimci Eğitim Programı"
"Fikrim Geleceğim Kadın Girişimci Eğitim Programı"
- Gaziantep'teki programı başarıyla tamamlayan 30 kadın girişimciye sertifikaları verildi

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep'te gerçekleştirilen, "Fikrim Geleceğim Kadın Girişimci Eğitim Programı"nı tamamlayan 30 kadın girişimciye düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

Gaziantep Ticaret Odası (GTO), Japonya ile Ticari ve Kültürel İlişkileri Geliştirme Derneği (JTKİD), Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) ve KOSGEB işbirliğiyle gerçekleştirilen "Fikrim Geleceğim Kadın Girişimci Eğitim Programı"nı tamamlayan 30 kadın girişimciye sertifikalarının verilmesi dolayısıyla GTO'da tören düzenlendi.

Törende konuşan GTO Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Acıoğlu, kadın girişimcileri desteklemek amacıyla bu yıl yaklaşık 130 kadına girişimcilik eğitimi verdiklerini söyledi.

Kadının iş hayatına katılımı konusunda Türkiye genelinde birçok çalışma gerçekleştirildiğini vurgulayan Acıoğlu, "Son zamanlarda bu alandaki politika, program ve etkinlikler hızla yaygınlaşmakta, kadın girişimcilerin sayısı artmaktadır. Kadın girişimciliğine son derece önem veren bir kurum olarak bu projeye destek vermek bizi ilk günden beri çok heyecanlandırmış ve memnun etmiştir" dedi.

JTKİD Başkanı Kadir Kılıçparlar ise Türkiye'de kadının işgücüne katılımının yüzde 30 dolayında olduğunu kaydetti. Güney Kore kadar kadının işgücüne katılımının sağlanması halinde Türkiye'nin yüzde 50 daha fazla büyüyeceğini aktaran Kılıçparlar, programla kadınları iş gücüne katmak için yola çıktıklarını anlattı.

Kılıçparlar, İzmir, Kastamonu ve Gaziantep'te gerçekleştirdikleri programın devamını gelecek yıl Çanakkale, Antalya ve Konya'da sürdüreceklerini ifade etti.

BÜYEM Koordinatörü Alişan Kuloğlu ise kadınların toplum için ayrı bir değer olduğunu belirtti. Kadınların dünyadaki toplam tüketimin yüzde 82'sini oluşturduğuna dikkati çeken Kuloğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye'de kadın girişimci sayısı geçen yıl 100 bin sınırını geçti. İlk defa bu sınırı geçtik. Toplumun yüzde 50'sini oluşturan kadınları yok saymak, arkada bırakmak doğru bir yaklaşım değil. Bu tür projeler toprağa atılan birer tohum. Bunlar filizlenecek, yeni kıvılcımlar yaratacak. Kadın girişimcilere daha fazla yön verecek, yeni ufuklar açacaktır. Umarım bu başlangıçlar güzel şeylerin devamını getirir. Kadın girişimcilerimiz umutlarını yitirmezler ve kendilerini geliştirip hep başarılı olurlar."

KOSGEB İl Müdürü Sadık Gözek de girişimcileri 6 farklı programla desteklediklerini belirtti. Gaziantep'te 2011'den beri kurum ve kuruluşlarla protokol imzaladıklarını anlatan Gözek, 6 binden fazla girişimci adayına eğitim verdiklerini dile getirdi.

Kadınlara pozitif ayrımcılık yaptıklarını vurgulayan Gözek, "Şu anda 100 bin liraya kadar destek veriyoruz. Bunun 30 bin lirası geri ödemesiz, kalan 70 bin lirasını ise faizsiz 2,5 yıl sonra almaya başlıyoruz. Bu konuda destekler artıyor. Geçtiğimiz günlerde Başbakanımız Ahmet Davutoğlu müjdeyi verdi. 1 Ocak'tan itibaren hibe oranı 50 bin, faizsiz geri ödeme oranı da 100 bin lira oluyor. Toplamda 150 bin lira destek olacak" ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından programı başarıyla tamamlayan girişimci 30 kadına sertifikaları verildi.