"GAPPLAST 2015" açıldı

"GAPPLAST 2015" açıldı
"GAPPLAST 2015" açıldı
- AK Parti Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı Koçer: - "Diliyorum ki 1 Kasım seçimlerinde Türkiye istikrarlı sürece adım atar ve ekonomi de istikrarlı süreçten kendine düşeni alır"

GAZİANTEP (AA) - "Plastik, Ambalaj, Kimya Teknolojileri, Hammadde ve Ürünleri Fuarı" (GAPPLAST 2015) açıldı.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve Güneydoğu Plastik ve Kimya Sanayicileri Derneği (GAPLASDER) iş birliğiyle Ortadoğu Fuar Merkezi'nde düzenlenen organizasyonda 10 ülkeden 100'e yakın firmanın standı açıldı.

AK Parti Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, açılışta yaptığı konuşmada, terörle mücadele konusunda Türkiye 'nin kararlı şekilde yoluna devam ettiğini belirtti.

Açıklanan son verilere göre Türkiye'nin G-20 ülkeleri içerisinde ihracat performansında 7. sırada yer aldığına işaret eden Koçer, şöyle konuştu:

"Gerek şehrimizdeki, gerekse ülkemizdeki ihracat hedeflerinin çok daha iyi olmasını istiyoruz ama dünyada ticaret ve büyüme yavaşlıyor. Aslında G-20 içerisindeki birçok ülkenin durumu bizden çok daha kötü. Grafikleri ve rakamları ortaya koyarsak, halimize şükrediyoruz. Daha iyi olması için de çaba gösteriyoruz. Diliyorum ki 1 Kasım seçimlerinde Türkiye istikrarlı sürece adım atar ve ekonomi de istikrarlı süreçten kendine düşeni alır."

Plastik sektörünün önemine dikkati çeken Koçer, ihracatta da önemli yere sahip sektörün fuarla daha iyi noktaya geleceğini kaydetti.

GSO Başkanı Adil Konukoğlu da son aylarda yaşanan terör olaylarını kınadı, birlik ve beraberliğin önemine dikkati çekti.

Plastik sektörünün dünyanın en önemli sektörlerinden olduğunu dile getiren Konukoğlu, "Plastik ve kimya sektörünü önde tutabilirsek, Türkiye'nin 2023'teki 500 milyar dolarlık ihracat hedefini yerine getirmemiz çok daha hızlı olur" dedi.

Türkiye'de tüm sektörlerin yetişmiş ara elemana ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Konukoğlu, yeni açılan liselerin meslek lisesi olarak açılmasının önemine değindi.

GAPLASDER Başkanı Murat Kökoğlu ise sektörle ilgili bilgiler verdi.

Türk plastik sektörünün AB ülkeleri içerisinde Almanya'dan sonra 2. dünyada ise yüzde 2,6'lık payla 7. sırada bulunduğunu anlatan Kökoğlu, "20,3 milyar dolarlık dış ticaret hacmine sahip sektörümüz, gerek istihdam gerekse ihracatta da önemli bir yerde bulunuyor. 2023'te 500 milyar dolarlık ihracat hedefine sektör olarak daha fazla katkı koymak için var gücümüzle çalışacağız" diye konuştu.

Vali Yardımcısı Uğur Aladağ da bölge ve ülke ekonomisine katkıda bulunacak fuarın gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek stantlar gezildi.

Fuara, yurt içi ve yurt dışı bağlantılı plastik makineleri, kimyasal ve ham maddeler, makine yan ve ara sanayi, ısı ve kontrol cihazları, kalıp, hidrolik ve pnömatik, geri dönüşüm firmalarının yanı sıra dekorasyon ve sulama sistemleri, PVC pencere ve boru üreticisi firmalar katılıyor.

Bölgede ilk defa gerçekleştirilmesi açısından önem taşıyan fuar 12 Eylül'e kadar gezilebilecek.