GAÜN'de "Fikri olan yeniden beri gelsin" projesi

GAÜN'de "Fikri olan yeniden beri gelsin" projesi
GAÜN'de "Fikri olan yeniden beri gelsin" projesi
- GAÜN'de yenilikçi projelerin tanıtılması, desteklenmesi amacıyla düzenlenen "Fikri olan yeniden beri gelsin" projesi ilgililerini bekliyor - Rektör Prof. Dr. Coşkun: - "Ar-Ge çalışmlarında kolaycı olmamak gerekiyor. Ar-Ge, tıpkı bir Antep fıstığı gibi bugün ekip belki yıllar sonra meyvesini aldığınız çok kıymetli bir süreçtir"

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Üniversitesi'nin (GAÜN), yenilikçi projelerin tanıtılması, desteklenmesi ve ticarileştirilmesinin önünü açmak amacıyla düzenlediği "Fikri olan yeniden beri gelsin" projesi ilgililerini bekliyor.

Ar-Ge inovasyon, yüksek lisans ve doktora, lisans bitirme, girişimcilik, toplumsal duyarlılık ve sosyal inovasyon dallarında "Fikri olan yeniden beri gelsin" projesi kapsamında çağrıda bulunuyor.

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, GAÜN'ün Teknopark Toplantı Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında, "Fikri olan yeniden beri gelsin" projesinin "Argeti Proje Pazarı" projesi kapsamında geliştirildiğini söyledi.

Çalışmayla yenilikçi projelerin tanıtılması, desteklenmesi ve ticarileştirilmesinin önünü açmayı amaçladıklarını belirten Coşkun, Ar-Ge kültür anlayışının ilkokuldan, üniversitelere ve tüm iş dünyasına yerleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Avrupa ülkelerinde bütçeden Ar-Ge'ye yüzde 2'lik pay ayrıldığını, Türkiye'de ise bu oranın yüzde 0,6'lardan yüzde 1'e kadar yükseltildiği aktaran Coşkun, şöyle konuştu:

"Artık hedef yüzde 2'ye yükseltildi. Ar-Ge anlayışının muhatapları tarafından benimsenmesi gerekiyor. Ar-Ge çalışmalarında kolaycı olmamak gerekiyor. Ar-Ge, tıpkı bir Antep fıstığı gibi bugün ekip belki yıllar sonra meyvesini aldığınız çok kıymetli bir süreçtir. O itibarla da biz orta öğretim öğrencilerine bu anlayışı yerleştirmemiz gerekiyor. Ar-Ge'nin sürekli hale getirilmesi gerekiyor. Burada amacımız hem kendi öğrencilerimizi buluşları ve çalışmalarını sergilemek ve bunların içerisinde ticarileşebilecek ürünleri öne çıkarmak bu ticarileşebilecek ürünleri  de iş dünyasıyla buluşturmak.  Genç yatırımcıların önün açmak gerekiyor. Üniversitemizde uyguladığımız intörnlük eğitimi bunun örneklerindendir."

İntörnlük uygulamasının iş yeriyle akademiyi buluşturan önemli platform oluşturduklarını aktaran Coşkun, ''Baştan beri topluma açık, toplumla iletişim halinde bulunan ve katma değer üreten bir anlayışla hareket ediyoruz. Bu konuda da kararlı olduğumuz için süreç bizim Ar-Ge çalışmaları için bir enstrüman olmuştur'' diye konuştu.

İntörnlüğün, Türkiye'deki diğer üniversitelerin model alacağı bir uygulama olduğunu ifade eden Coşkun, bu noktada deneyimlerini ilgililerle paylaşmaya hazır olduklarını kaydetti.

"Fikri olan yeniden beri gelsin" projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol imzalandığını hatırlatan Coşkun, bu sayede üniversite öğrencisi olmayanların da projeye başvurabileceğini ve bitirme projesinde ise destek verileceğini sözlerine ekledi.