Gaziantep Büyükşehir Belediyesi heyeti "Geleceğin Şehirleri" konferansında

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi heyeti "Geleceğin Şehirleri" konferansında
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi heyeti "Geleceğin Şehirleri" konferansında
- Sri Lanka'nın Kolombo kentinde düzenlenen konferansa katılan heyet, Gaziantep'i anlattı, belediye başkanlarını gelecek yıl Asya Belediye Başkanları Forumu Başkanlığını devralacak Gaziantep'e davet etti

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Büyükşehir Belediyesinden bir heyetin Sri Lanka'da Kolombo Belediyesince düzenlenen "Geleceğin Şehirleri" konulu konferansa katıldığı bildirildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kolombo Belediyesi, belediyenin 150. kuruluş yılı dönümü dolayısıyla düzenlenen kutlama programına tüm kardeş şehirlerini davet etti.

Türkiye'den de Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığına davetiye gönderildi.

Kardeş şehirler ve akademisyenlerin geleceğin şehirlerini değerlendirdiği konferansa, Sri Lanka Meclis Başkanı, Merkez Bankası Başkanı, Bakan yardımcıları ve 10 ülkeden belediye başkanları katıldı.

Kolombo Belediye Başkanı Ajm Muzammil, yaptığı konuşmada Gaziantep'in Türkiye'nin çok önemli bir sanayi şehri olduğunu belirtti.

Gaziantepli iş adamlarını Kolombo'da misafir etmek istediklerini kaydeden Muzammil, "Ülkemizde Türk yatırımcıları görmek bizleri son derece mutlu eder. Ayrıca Türkiye ilişkilerinin gelişeceğine de inanıyorum. Gaziantep ile kardeş şehir ilişkisi tahsis etmek istiyoruz. Şehirlerimiz uzak olabilir ama işbirlikleriyle mesafeleri yakınlaştırabiliriz" ifadelerini kullandı.

Türkiye adına katılan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, Gaziantep ile ilgili sunum yaptı.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi ile ilgili bilgi veren Özsöyler, katılımcıları Gaziantep'e çağırdı.

Konferansta, "Kolombo Hayvanat Bahçesi ve Gaziantep Hayvanat Bahçesi yönetimleri arasında dostluk ilişkilerinin geliştirilmesi" kararı alındı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kardeş Şehirler Şube Müdürü Şahin Çetin de Gaziantep'in gastronomi alanında UNESCO'nun "Yaratıcı Şehirler Ağı"na seçildiğini belirterek, Belediye Başkanları Forumuna üye olan tüm belediye başkanlarını gelecek yıl Asya Belediye Başkanları Forumu Başkanlığını devralacak Gaziantep'e davet etti.