Gaziantep Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Karayılan:

Gaziantep Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Karayılan:
Gaziantep Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Karayılan:
- "Gıda güvencesi kadar gıda güvenilirliğine de önem veriyoruz"

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karayılan, gıda güvencesi kadar gıda güvenilirliğine de önem verdiklerini belirtti.

Karayılan,  Dünya Gıda Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, tarım sektörünün tüm faaliyetlerinin öncelikle gıda üretimine yönelik olduğunu ifade etti.  Türkiye 'de son yıllarda kırsal refahın artırılması için uygulamaya konan sosyal koruma programlarını hatırlatan Karayılan, ülke genelinde uygulanan ürün desteklemeleri, tarım sigortaları ve kalifiye gücü yetiştirmeye yönelik programların sonuçlarını almaya başladıklarını vurguladı.

Sosyal destek alan ailelerin kendilerini finansal olarak güvende hissettiğini, tarımsal yatırımlarını artırmaya ve daha karlı geçim yollarını seçmeye yöneldiklerini aktaran Karayılan, bu durumun yerel ekonomiye katkı sağlarken yöresel ürün ve hizmetlere olan talebi de artırdığını kaydetti.

Gaziantep'te 31 bin 175 çiftçinin tarımsal üretimle uğraştığını ve kentin sahip olduğu yüksek tarımsal potansiyelle önemli bir tarımsal ürün ve gıda üretim merkezi olduğunu ifade eden Karayılan, "İlimiz çiftçilerini risklere karşı korumak ve refahlarını artırmak amacıyla geliştirilen ulusal ve yerel sosyal koruma programları hakkında eğitim ve yayım faaliyetleri gerçekleştirdik. Bu konuda belirgin bir farkındalık oluşturduk ve ilimiz çiftçilerinin tamamının kendilerine uygun olan bir veya birkaç sosyal koruma programından yararlanmalarına vesile olduk. Bu noktada Gaziantep olarak iyi bir konumdayız" ifadelerini kullandı.

Gıda güvenliği için denetimler gerçekleştirdiklerini anımsatan Karayılan, "Ggıda güvencesi kadar gıda güvenilirliğine de önem veriyoruz. Bu nedenle çiftlikten sofraya gıda güvenilirliği anlayışıyla üretim gerçekleştirilmesine yönelik faaliyetlere ağırlık veriyoruz. Yılda ortalama 11 bin 399 denetim gerçekleştiriyoruz ve bu denetimlerde aynı zamanda rehberlik yapıyoruz. Buradaki asıl amacımız gıda güvencesi ve gıda güvenilirliğini sağlamak" dedi.