Gaziantep mutfağının "Yaratıcı Şehirler Ağı"na girmesi

Gaziantep mutfağının "Yaratıcı Şehirler Ağı"na girmesi
Gaziantep mutfağının "Yaratıcı Şehirler Ağı"na girmesi
- AK Parti Gaziantep Milletvekili Erdoğan: "Gaziantep, dünyanın en önemli merkezleri arasındaki yerini alarak sahip olduğu dinamikleri başarıyla taçlandırdı"

GAZİANTEP (AA) - AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Gaziantep mutfağının "Yaratıcı Şehirler Ağına" girmesiyle ilgili, "Gaziantep, dünyanın en önemli merkezleri arasındaki yerini alarak sahip olduğu dinamikleri başarıyla taçlandırdı" değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, yazılı açıklamasında, Gaziantep'in gastronomi alanında "Yaratıcı Şehirler Ağına" alınmasının kentin tanıtımı için büyük önem taşıdığını vurguladı.

Gaziantep'te turizm açısından yeni bir sürecin başladığını belirten Erdoğan, "Bölgeye gelen ziyaretçiler, mutfak kültürümüzün yanı sıra antik kentlerimizi, kalelerimizi, ören yerlerimizi ve tabiat güzelliklerimizi de yakından görme ve tanıma şansı bulacak. Gaziantep, dünyanın en önemli merkezleri arasındaki yerini alarak sahip olduğu dinamikleri başarıyla taçlandırdı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin başta olmak üzere bu konuda emeği geçenleri yürekten kutluyorum" ifadelerini kullandı.

UNESCO'nun bu kararının Gaziantep'te turizm çeşitliliğinin artmasını da sağlayacağını aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

"Gaziantep dünya arkeolojisinin göz bebeğidir. Kazı çalışmaları süren antik kentlerimizin sayısının önümüzdeki dönemlerde artacağını umuyorum. Gaziantep ile ilgili gerçekleşen her önemli olayın ardından bilim adamlarının bölgeye bakış açısında önemli gelişmeler olacak. Özellikle arkeoloji dünyası, Gaziantep il sınırlarında bulunan antik kentler, kaleler, höyükler ve arkeolojik alanlara daha çok ilgi duyacak. Bugün birçok noktada önemli restorasyon çalışmalarıyla tarihi yapılarımız yok olmaktan kurtarılmış, turizme açılmıştır. Gazianteplilerin el birliğiyle doğru bir yol haritası oluşturarak bir an önce faaliyetlere başlaması gerekmektedir. Bizler üzerimize düşenleri dün olduğu gibi yarınlarda da Gaziantep ve ülkemiz için yapmaya devam edeceğiz."