Gaziantep Ticaret Borsası üyelerine e-fatura eğitimi

Gaziantep Ticaret Borsası üyelerine e-fatura eğitimi
Gaziantep Ticaret Borsası üyelerine e-fatura eğitimi
GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) üyelerine, belgelerde e-dönüşüm, elektronik belge ve defter uygulamaları konulu eğitim...

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) üyelerine, belgelerde e-dönüşüm, elektronik belge ve defter uygulamaları konulu eğitim verildi.

GTB'den yapılan yazılı açıklamaya göre, yeminli mali müşavir Faruk Özkaya, GTB'nin konferans salonunda düzenlenen toplantıda katılımcılara, Maliye Bakanlığının e-fatura, e-defter ve e-tebligat uygulamaları hakkında bilgi verdi. Uygulamaların ilk adımının Kayıt Dışı ile Mücadele Eylem Planı çerçevesinde 2008 yılında atıldığını belirten Özkaya, 1 Ocak 2016'dan itibaren yaklaşık 50 bin mükellefin bu uygulamadan faydalanacağını kaydetti.

Ülke genelinde e-fatura sistemine kayıtlı kullanıcı sayısının 20 bin, Gaziantep'te ise 192 olduğuna dikkat çeken Özkaya, "2014 veya müteakip hesap dönemleri brüt satış hasılatı 10 milyon lira ve üzeri olan mükellefler, 1 Ocak 2016'da, 2015 yılı satış hasılatı 10 milyon lira ve üstü olanlarsa 1 Ocak 2017 tarihinde e-fatura ve e-defter uygulamasına geçmek zorundalar" ifadesini kullandı.