Gaziantep ve Besni belediyeleri arasında "Kardeş Şehir" protokolü

Gaziantep ve Besni belediyeleri arasında "Kardeş Şehir" protokolü
Gaziantep ve Besni belediyeleri arasında "Kardeş Şehir" protokolü
- AK Parti Genel Sekreteri Gül: "Bin yıldır bu topraklarda omuz omuza birlik içerisinde yaşıyorsak bu kardeşliktir ve asla kıyamete kadar kardeşliğimizi hiç kimse bozamayacak"

GAZİANTEP (AA) - AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, "Bin yıldır bu topraklarda omuz omuza birlik içerisinde yaşıyorsak bu kardeşliktir ve asla kıyamete kadar kardeşliğimizi hiç kimse bozamayacak" dedi.

Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Adıyaman'ın Besni Belediyesi arasında bir restoranda düzenlenen "Kardeş Şehir" protokolü imza töreninde yaptığı konuşmada, önemli bir güne şahitlik edildiğini ifade ederek, uzun yıllardan beri devam eden bir kardeşliğin resmileştirildiğini söyledi.

Bir büyükşehir belediyesi ile ilçe belediyesi arasında kardeş belediye uygulamasının Türkiye 'de bir ilk olduğuna vurgu yapan Gül, AK Parti hükümetleri döneminde 4 saatlik Besni-Gaziantep yolunan 45 dakikaya indirildiğini hatırlattı.

Bu coşkuyu hep beraber yaşadıklarını anlatan Gül, bu hizmetlerin artarak devam etmesi ve Araban-Besni yolunun da tamamlanması için Mehmet Erdoğan'ın meclise gitmesi için destek verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Toplumu bin yıldır bir arada tutan kavramın "kardeşlik" olduğuna işaret eden Gül, şöyle devam etti:

"İster Kürt, ister Türk, ister Alevi, ister Sunni, ister zengin, ister fakir, bu ay yıldızlı bayrak altında, bu Anadolu coğrafyasında yaşayan herkesin birinci vazifesi kardeşlik bilincini arttırmaktır. Çünkü birlik ve dirliğin tek anahtarı kardeşlik şuuru içerisinde bir yaşam mücadelesi vermektir. Bir hayat sürdürebilmektir. Bin yıldır bu topraklarda omuz omuza birlik içerisinde yaşıyorsak bu kardeşliktir ve asla kıyamete kadar kardeşliğimizi hiç kimse bozamayacak. Bozmak isteyenlere asla fırsat vermeyeceğiz."

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de Besni halkının 45 dakika gibi bir sürede Gaziantep'e ulaşarak alışverişlerini yaptıklarını ve ticaret hayatında önemli bir yere sahip olduklarını dile getirdi.

Şahin, "Tıpkı Karayılanların milli mücadelede Gaziantep'in kurtuluşunda verilen mücadele gibi 1 Kasım seçimlerinde de destek vereceklerine eminiz. Burada farklı siyasi partilerden arkadaşlarımız olabilir. Bu demokrasinin gereğidir ancak çalışmaları ve verdiği hizmetlerle tanıdığınız Mehmet Erdoğan'ı Meclise göndermek için desteklerinizi bekliyoruz. Besni ilçemiz geçmişten günümüze Gaziantep ile kardeş bir ilçemiz. İnşallah Bundan sonra da daha fazla hizmetle yanlarında olacağız" diye konuştu.

Besni'nin küçük bir ilçe olduğunu ve kısıtlı imkanlara sahip olduğunu dile getiren Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk de protokol kararından mutluluk duyduklarını belirterek, programa katılanlara teşekkür etti.

Öztürk, Şahin'e Besni Belediyesi meclis kararının bir nüshasını taktim etti.

Programa sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda davetli de katıldı.