Gaziantepli iş adamları Erbil İş Forumu'na katıldı

Gaziantepli iş adamları Erbil İş Forumu'na katıldı
Gaziantepli iş adamları Erbil İş Forumu'na katıldı
- GTO Başkanı Bartık: "Gaziantep-Erbil arasında ilişkilerin uzun yıllar sürmesini istiyoruz. İki ülkenin geleceği için çalışıyoruz. Geçmişte atılan temellerle bu günlere geldik. Şimdi bizde iki ülkenin 20-30 yıl sonrası için mücadele ediyoruz"

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Ticaret Odası (GTO), çeşitli sektörlerden iş adamlarını "Erbil İş Forumu"nda buluşturdu.

GTO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, GTO Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık'ında katıldığı Erbil iş gezisinde firma yetkilileri, Iraklı iş adamlarıyla görüştü.

Bu ülkeyle iş yapanların yanı sıra ilk kez ihracat planlayanların da katıldığı iş gezisinde, Irak pazarı hakkında çeşitli bilgiler de verildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bartık, "Erbil İş Forumu" öncesi düzenlenen törende, iki ülkenin geleceğe için çalıştıklarını belirtti. 35 iş adamıyla Erbil'e gittiklerini aktaran Bartık, görüşmelerin verimli geçtiğini bildirdi.

Gaziantep ve Erbil arasındaki ikili ilişkileri ticaretle pekiştirmek istediklerini vurgulayan Bartık, "Erbil'de kat edeceğimiz daha çok yol var. Özellikle inşaat alanında daha iyi olabiliriz. Erbil özelinde Irak'ın yeniden inşasında aktif rol almamız lazım" ifadelerini kullandı.

Bartık, Gaziantep ihracatının önemli bir bölümünün Irak'a gerçekleştirdiğini belirterek, böylesi önemli bir pazara ulaşımın da hızlı olması gerektiğini vurguladı.

Gaziantep-Erbil arasında direkt uçuş olmasını istediklerini anlatan Bartık, bu konuda Türk yetkililerle görüşmelerinin sürdüğünü, aynı şekilde Irak tarafının da harekete geçmesini beklediklerini aktardı.

Erbil Ticaret Ofisi'nin iş adamları için önemli çalışmalara imza attığına belirten Bartık, şunları kaydetti:

"Bu ofisi daha etkin kullanmamız gerekiyor. Ofis bir bir nevi ticari ataşelik görevini de üstleniyor. İkili ilişkilerin iyi olmadığı ülkelerin ticareti istenilen seviyeye ulaşamaz. Gaziantep-Erbil arasında ilişkilerin uzun yıllar sürmesini istiyoruz. İki ülkenin geleceği için çalışıyoruz. Geçmişte atılan temellerle bu günlere geldik. Şimdi bizde iki ülkenin 20-30 yıl sonrası için mücadele ediyoruz."

Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam da GTO'nun ülkeler arasında en önemli ilişkilerin birinin de ticaret olduğunu belirtti.

Erbil Valisi Nevzat Hadi da iş görüşmelerinin hem ticareti hem de sosyal ilişkileri etkileyeceğini kaydetti.

Erbil Ticaret Odası Başkanı Dara el Hayat da iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin daha da ileri seviyelerde olmasını ümit ettiklerini bildirdi.

GTO ve Erbil Ticaret Odası'nın işbirliğinde düzenlenen iş görüşmesinin meyvesini ilerleyen zamanlarda vereceğini aktaran Hayat, Gaziantepli iş adamlarını Erbil'e yatırıma davet etti.

Konuşmaların ardından Hayat, Bartık ve İnam'a Erbil Ticaret Odası'nın 50'nci yıl dönümü anısına madalya takdim etti.