Gaziantep'te 7. Ulusal Katı Atık Yönetimi Kongresi düzenlendi

Gaziantep'te 7. Ulusal Katı Atık Yönetimi Kongresi düzenlendi
Gaziantep'te 7. Ulusal Katı Atık Yönetimi Kongresi düzenlendi
GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Üniversitesinde (GAÜN) 7. Ulusal Katı Atık Yönetimi Kongresi düzenlendi.GAÜN'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Katı Atık...

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Üniversitesinde (GAÜN) 7. Ulusal Katı Atık Yönetimi Kongresi düzenlendi.

GAÜN'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Katı Atık Kirlenmesi Araştırma ve Denetimi Türk Milli Komitesi (KAKAD) ve Kriton Curi Çevre Vakfının desteğiyle  Atatürk  Kültür Merkezi'nde tertiplenen kongrenin açılışında konuşan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, kongrenin Türkiye 'de yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen bilim için önemli olduğunu vurguladı.

Öğrenci sayılarının arttığını belirten Coşkun, "Toplumla iletişime açık, her konuda sosyal, estetik, sanat, sanayi bütün alanlarda toplumla daha iç içe, topluma yön veren, kurumlar veya sivil toplum kuruluşlarıyla iyi iletişim içerisinde olarak bazı şeyleri Türkiye'de ilk defa ortaya çıkaran, bazı anlayışları ilk defa kendi bünyesinde taşıyan bir üniversite yapılanmasını hayal ediyorduk. Çok şükür önemli ölçüde çok güzel şeyleri başardığımızı düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Boğaziçi Üniversitesi Katı Atık Kirlenmesi Türk Milli Komitesi Başkanı Prof. Dr. Günay Kocasoy da kongrenin amacının sadece çevrecileri bir araya getirmek değil, yöre insanıyla etkileşim içinde, üniversiteye devam eden öğrencilerle de kucaklaşarak bölgeyi tanımaya çalışmak olduğunu kaydetti.

GAÜN Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bayram da  insan nüfusunun giderek arttığına dikkat çekerek, 2150 yılında dünya üzerinde 25 milyar insanın yaşayacağını belirtti. O zaman  kilometre başına 360 insan düşeceğine değinen Bayram, "Bu kadar insanı doyurabilmek ve yaşatabilmek için bugün ürettiğimizin aşağı yukarı 3,5 katını üretmek zorundayız. Bu 3,5 katı, sıvı atık veya bizden kaynaklı atıkları üreteceğiz demektir. Mühendislerimiz, yetişirken sadece 'üretelim, satalım, insanlara bir şeyler verelim' noktasında değil, temiz ve daha az atıkla üretsin" açıklamasında bulundu.