Gaziantep'te Dünya Kız Çocukları Günü Paneli düzenlendi

Gaziantep'te Dünya Kız Çocukları Günü Paneli düzenlendi
Gaziantep'te Dünya Kız Çocukları Günü Paneli düzenlendi
GAZİANTEP (AA) - Gaziantep'te Dünya Kız Çocukları Günü Paneli düzenlendi.Suriyeli sığınmacılara hizmet vermek için açılan Malumat Toplum...

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep'te Dünya Kız Çocukları Günü Paneli düzenlendi.

Suriyeli sığınmacılara hizmet vermek için açılan Malumat Toplum Bilgilendirme Merkezince bir otelde düzenlenen panelin açılışında konuşan Merkezin Bilgilendirme Programı Koordinatörü Serhan Alemdar, kız çocuklarına haklarının anlatılması için sivil toplum kuruluşlarına çok fazla görev düştüğünü söyledi. Alemdar, Gaziantep'teki kız çocuklarının haklarını alabilmesi için yerel destek gerektiğini ifade etti.

Uluslararası kuruluşları da bir masa etrafında birleştirmek için çalıştıklarını anlatan Alemdar, "Suriyeliler için bilgilendirme masaları kurarak haklarını öğrenmelerini sağlıyoruz. Gaziantep'te yaşayan kız çocuklarımız için sağlık,  eğitim faaliyetlerimiz sürüyor" dedi.

Şahinbey Halk Eğitim Merkezinde görevli halı dokuma öğreticisi Mehmet Doğru, ekonomik sıkıntılar ve erken evlendirilme sebebiyle kız çocuklarının eğitim hakkının ellerinden alındığını belirterek, "Gaziantep'te 50 bine yakın okula gitmeyen insan var. Bunun büyük çoğunluğunu da kadınlar oluşturuyor. Kızlarımızı eğitime kazandırmaya çalışırken sosyal , kültürel destek de vermeye çalışıyoruz" diye konuştu.

Gaziantep Barosundan Avukat Zehra Sağlam da erken yaşta evlendirilen kız çocuklarının haklarını anlattı.

Sağlam, evliliğin geçerli olması için belli bir yaş, gönül rızası ve kabul gören resmi makamın onayının gerektiğini kaydetti.

Sağlam, Suriyeli kadınları da resmi nikah yaptırmaları için uyardıklarını belirterek, "Onları da resmi nikah kıymaları için teşvik ediyoruz" ifadesini kullandı.