Gaziantep'te "Oryantiring" heyecanı

Gaziantep'te "Oryantiring" heyecanı
Gaziantep'te "Oryantiring" heyecanı
- Büyükşehir Belediyesinin Kurtuluş Kupası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen yarışmaya 717 kişi katıldı

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep'te Büyükşehir Belediyesinin  "Kurtuluş Kupası" etkinlikleri kapsamında Oryantiring Yarışması düzenlendi.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) yerleşkesinde gerçekleştirilen yarışmaya, 32 okuldan öğrencilerin yanı sıra bireysel katılımlarla 717 kişi katıldı.

Yarışmacılar ellerindeki haritalarla üniversite içerisinde yön bulmaya çalıştı. Öğrenciler buldukları hedefleri parmaklarındaki yüzüklerle sisteme okutarak zamanla yarıştı. Müsabakalar halktan da beğeni ve destek gördü. 

Bazı öğrencilerin yarışmada hedefleri bulmakta zorluk yaşadıkları gözlenirken, bazıları da hedefleri erkenden bulup kısa sürede bitiş noktasına geldi. 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Gençlik Spor Şubesi görevlisi Esat Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kurtuluş Kupası kapsamında her yıl oryantiring yarışması düzenlediklerini söyledi.

Oryantiring sporunun ayrıntılı bir haritayla ve haritanın üzerindeki hedefleri bulmaya yönelik ve hedefleri tamamladıktan sonra da sonuca ulaşmaya çalışılan bir spor türü olduğunu anlatan Yılmaz, bu spor dalının Avrupa'da şehirlerin ve tarihi mekanların tanıtılmasında etkili olduğunu aktardı. Yılmaz, şöyle konuştu:

"Biz de bu kapsamda yaklaşık 6 yıldır Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Şubesi olarak şehrimizde yarışlar düzenliyoruz. 717 sporcu, GAÜN içerisinde bu organizasyonu gerçekleştirdi. Herhangi yaş kriterimiz yok. Her yaş grubundan sporcu yarışabiliyor. Büyükşehir Belediyesi web sitesinden başvuru yapıp yarışmaya dahil olunuyor."

Yarışmada aynı anda çıkış olmadığını, her sporcunun elindeki yüzükleri sisteme okuttuklarını dile getiren Yılmaz,  öğrencilerin ellerindeki harita ile buldukları hedefleri parmaklarındaki yüzüklerle sisteme okutup bitiş noktasına geldiklerini ve yarışmayı bu şekilde tamamladıklarını kaydetti.

Yılmaz, öğrencilerin yarışmadaki dereceleri, sistem içerisindeki katettikleri yol ve süre baz alınarak belirlendiğini sözlerine ekledi.