Gaziantep'te Sanattan Hayata Projesi başlatıldı

Gaziantep'te Sanattan Hayata Projesi başlatıldı
Gaziantep'te Sanattan Hayata Projesi başlatıldı
- Kalkınma Bakanlığının da destek verdiği proje kapsamında, sanatsal etkinlikler yapılarak madde bağımlılığıyla mücadele edilmesi hedefleniyor

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep'te Ahmet Şireci Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM) hastaları için Sanattan Hayata Projesi hayata geçirildi.

İl Sağlık Müdürlüğü ve Kent Konseyince başlatılan proje, Kalkınma Bakanlığı tarafından Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında destekleniyor.

Projenin tanıtım toplantısı Kent Konseyinde düzenlendi. Burada konuşan İl Sağlık Müdürü Sadettin Yazı, dünyada ve Türkiye'de tütün, alkol ve uyuşturucu madde kullanımının giderek arttığını ve madde bağımlılığının önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu kaydetti.

Madde bağımlılığının insanın yaşam kalitesini düşürdüğünü belirten Yazı, "Bedensel, ruhsal ve sosyal hayatını olumsuz etkileyen madde bağımlılığından kurtulmak isteyen vatandaşlarımızın tedavilerini sanatsal faaliyetlerle destekleyerek onları daha sağlıklı bir hayata hazırlamak için bu projeyi hayata geçiriyoruz" dedi.

Gaziantep Kent Konseyi Madde Bağımlılığıyla Mücadele ve Önleme Çalışma Grubu Başkanı Balia Baykal da 6 ay sürecek proje kapsamında AMATEM bünyesinde tedavi gören 315 hastaya mozaik, resim, müzik ve takı tasarımı gibi sanatsal aktiviteler sunulacağını belirterek, "Bu aktivitelerle madde bağımlılarına özgüvenlerini ve girişimci yönlerini tekrar kazandırmayı hedefliyoruz" ifadesini kullandı. Baykal, böylece bu kişilerin topluma kazandırılmaları anlamında önemli bir aşama kaydedileceğini aktardı.