Gaziantep'teki Hamam Müzesine ilgi artıyor

Gaziantep'teki Hamam Müzesine ilgi artıyor
Gaziantep'teki Hamam Müzesine ilgi artıyor
- Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin: - "Bu müze beklediğimizden daha çok beğeni topladı ve herkesi kendisine hayran bıraktı"

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin, 2.5 ay önce hizmete açılan Hamam Müzesinin büyük beğeni topladığını söyledi. 

Müzeyi gezen Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, mutfak kültürü ve sanayideki başarısıyla adından söz ettiren kentin kültüründe hamamın da farklı bir yere sahip olduğunu hatırlattı.

Yaptıkları araştırmalarda yeni neslin bu kültürden yeterince haberdar olmadığını tespit ettiklerini aktaran Şahin, "Bizim kültürümüzde gelin hamamı, bebek hamamı, damat hamamı gibi farklı ve birbirinden eğlenceli kültürümüz var. Bizler de kültürel zenginlikleri birer miras olarak gördüğümüz için kaybolmasına izin veremezdik. O yüzden Hamam Müzesi fikri gündeme geldi" dedi.

Hamam Müzesi için kent tarihinde önemli bir yeri bulunan tarihi Paşa Hamamı'nın tercih edildiğine işaret eden Şahin, hamamın Lala Mustafa Paşa tarafından 1557 yılında yaptırılan tarihi bir yapı olduğunu vurguladı.

Müzede, kentin hamam kültürüne ait takunya, peştamal, eski sabunlar, hamam tası gibi 2 binden fazla eserin yer aldığını dile getiren Şahin, yaklaşık 2.5 ay önce açılan müzenin 12 binden fazla kişi tarafından gezildiğini aktardı.

Müzeyi gezenlerle sık sık sohbet etmeye özen gösterdiklerini anlatan Şahin, "Sohbetlerimiz sırasında gördük ki Hamam Müzesi takdir topluyor. Bu müze beklediğimizden daha çok beğeni topladı ve herkesi kendisine hayran bıraktı. Son dönemlerde yaşanan olaylar olmasaydı bu müzenin daha çok ziyaretçi çekeceğine inanıyorum. Ama herşeye rağmen yeni bir müze için oldukça iyi bir ziyaretçi sayısına ulaşıldı" diye konuştu.