"Gaziler Diyarından Şehitler Diyarına" projesi

"Gaziler Diyarından Şehitler Diyarına" projesi
"Gaziler Diyarından Şehitler Diyarına" projesi
- Şahinbey Belediyesince 5 bin öğrenci daha Çanakkale'ye götürüldü

GAZİANTEP (AA) - Şahinbey Belediyesince hayata geçirilen "Gaziler Diyarından Şehitler Diyarına" projesinin ikinci etabı kapsamında 5 bin öğrenci daha Çanakkale'ye götürüldü.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, proje kapsamında ilçe genelindeki liselerde isimleri belirlenen öğrenciler, servislerle evlerinden alınarak, sorumlu belediye yetkilisi ve öğretmenleriyle Çanakkale'ye gitti.

Çanakkale'de otobüslerle feribota binerek tarihi Gelibolu adasına geçen gençler, burada alan kılavuzları eşliğinde Seyit Onbaşı Anıtı, Şahindere Şehitliği, Şehitler Abidesi, Meçhul Asker Anıtı, 57. Alay Şehitliği, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi ve tabyaları görme imkanı buldu.

Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, amaçlarının vatanı korumak için canla başla mücadele eden şehitlerin gösterdiği mücadeleyi gelecek nesillere aktarmak olduğunu belirtti.

Projenin ilk etabında 12 bin başarılı öğrencinin Çanakkale'ye götürüldüğünü anımsatan Tahmazoğlu, projeye yoğun talep olması dolayısıyla 10 bin kişiyi daha Çanakkale'ye götürme kararı aldıklarını belirtti. 

Bu kapsamda yeniden başlayan çalışmada 5 bin gencin daha Çanakkale'yi görme imkanı bulduğunu ifade eden Tahmazoğlu, şunları kaydetti:

"Proje sonunda toplam 22 bin öğrencimiz Çanakkale'yi ziyaret etmiş olacak. Bu vatanın müdafaasında, bu destanın yazılmasında hayatını ortaya koyan 253 bin şehidimizin neler yaşadığı gençlerimize bu destanın yaşandığı yerlerde o atmosferi yaşayarak anlatmak istiyoruz."