"Gelin Etmeyin, Okula Gönderin" Projesi

"Gelin Etmeyin, Okula Gönderin" Projesi
"Gelin Etmeyin, Okula Gönderin" Projesi
- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan: - "Her geçen yıl azalsa da ne yazık ki ülkemizdeki kız çocuklarının erken yaşta evliliği hala ciddi bir sorun" - "Hangi anne, baba kızlarının hayatını karartmak ister ki? Fakat ne yazık ki yanlış geleneksel anlayışlara hapsolmuş zihinler, farkında olmadan evlatlarının hayatlarını karartıyorlar. Çocuklar, akranlarından uzak, kendi yaşıtlarının kaldıramayacağı sorumluluğa itiliyor, cinsel istismarın mislisi haline geliyorlar" - "Çocuk yaşta evliliklerde yakın akraba da buna göz yumarak suça ortak olabiliyorlar. El birliğiyle bir çocuğun geleceğini ipotek altına alıyorlar. Kız çocuklarının erken evliliğine toplum olarak dur demeliyiz"

GAZİANTEP (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın eşi Emine Erdoğan,  Türkiye 'de kız çocuklarının erken yaşta evliliğinin hala ciddi bir sorun olduğunu belirterek, "Hangi anne, baba kızlarının hayatını karartmak ister ki? Fakat ne yazık ki yanlış geleneksel anlayışlara hapsolmuş zihinler, farkında olmadan evlatlarının hayatlarını karartıyorlar. Çocuklar, akranlarından uzak, kendi yaşıtlarının kaldıramayacağı sorumluluğa itiliyor, cinsel istismarın mislisi haline geliyorlar" dedi.

Emine Erdoğan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesince hayata geçirilen "Gelin Etmeyin, Okula Gönderin" Projesi'nin Şehitkamil Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, hayata geçirilen bu projede emeği geçenleri kutlayarak, çok sayıda sektörün el ele vererek toplumsal sorunları ortadan kaldırmaya yönelik bu tür çabaların artmasını temenni etti.

Terör olayları sonrası hayatlarını kaybeden güvenlik güçleri ve vatandaşları rahmetle andıklarını ifade eden  Emine Erdoğan, teröre karşı birlik ve beraberlik çağrısında bulunarak, Türkiye'nin bu sıkıntıları da atlatacağına inandığını vurguladı.

Çocuk yaşta zorla evliliğin hiç bir şekilde kabul edilemeyeceğini anlatan Emine Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bu olay insan hakkı ihlalidir ve suçtur. Kızların erken yaşta evlendirilmesi kadın haklarının da hiçe sayılması anlamına gelmektedir. Küçük yaşta evlendirilen çocukların, çocuklukları da ellerinden alınmakta. Şunu hiç unutmayalım ki, okul çağındaki çocuğun yeri okuldur. Eğitim, onların birincil meselesidir. Anne ve babalar, lütfen çocuklarınızı eğitim yuvalarından uzaklaştırmayın, gelin etmeyin, okula gönderin. Onları, tüm hayatlarını aydınlatacak eğitim yuvalarından koparmayın. Çocuklarınızı, kendi kendilerini ifade edemeyecekleri, sömürülecekleri 4 duvar arasına hapsetmeyin. Hiç bir gerekçe çocuk yaşta evlendirmeyi haklı çıkarmaz. Her geçen yıl azalsa da ne yazık ki ülkemizdeki kız çocuklarının erken yaşta evliliği hala ciddi bir sorun."

Bu soruna acil önlemler almak durumunda olduklarına dikkati çeken Erdoğan,  bunu yaparken söz konusu sorunun nedenlerini de iyi tahlil etmeye çaba gösterdiklerini kaydetti.

Emine Erdoğan, katı geleneksel anlayışlar, yoksulluk, aile içi şiddet ve toplum baskısı gibi sebeplerin bu sorunun temelinde yer aldığını belirterek, şöyle devam etti:

"Çocukların iş gücü olarak görülmesi ve erken yaşta cinsiyet problemi üstlenmeleri de ciddi nedenlerdendir. Beşik kertmesi ve berdel gibi irade hürriyetini yok sayan çarpık geleneksel uygulamalar, nice sorunu beraberinde getirmiştir. Nesillerimizin geleceğini ilgilendiren tüm bu sebepler üzerinde ciddiyetle düşünmeli ve ortadan kalkması için hep birlikte çalışmalıyız. Ülkemizde zorunlu eğitim süresi, önce 8 yıla sonrasında ise 12 yıla çıkarılmıştır. Bu erken yaşta evlendirmeyi engellemede önemli bir etken olmuştur."

Daha önce içerisinde kendisinin de yer aldığı "Haydi Kızlar Okula Kampanyası"yla 300 bin kızın okulla tanıştığını  aktaran Emine Erdoğan, bu tanışıklığın söz konusu kızların hayallerine, evliliklerine, geleceklerine de eğitimi dahil ettiğini  vurguladı.

Devlet olarak kız çocuklarının okula gönderilmesi konusunda çok ciddi destekler sağladıklarını ifade eden Emine Erdoğan, "Vermeye de devam edeceğiz. Eğitim bilinci, eskiyle kıyaslanamayacak kadar artmıştır. Fakat aynı bilincin erkekler arasında gelişmesi de en az kadınların farkındalığı kadar önemlidir. Bir toplum kadını ve erkeğiyle hep birlikte kalkınır, yüklerinden kurtulur. Anneler kadar babaların da duyarlılığı, kızlarımızın hayatını kurtaracaktır. Hangi anne, baba kızlarının hayatını karartmak ister ki? Fakat ne yazık ki yanlış geleneksel anlayışlara hapsolmuş zihinler, farkında olmadan evlatlarının hayatlarını karartıyorlar. Çocuklar, akranlarından uzak, kendi yaşıtlarının kaldıramayacağı sorumluluğa itiliyor, cinsel istismarın mislisi haline geliyorlar" diye konuştu.

- "Erken evlilik çoğu zaman erken hamileliği de beraberinde getiriyor"

Erken evliliğin çoğu zaman erken hamileliği de beraberinde getirdiğine dikkati çeken Erdoğan,  konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Erken hamilelik, bu da nice sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. Genç gebeliğe bağlı olarak ölümler artıyor. Çocuk evliliğinde yasal zemin olmadığı için ne yazık ki boşanma hakkı da olmuyor. Bir ömür boyu sürecek sorunlarla karşı karşıya kalıyorlar. Erken yaşta evlilik, yasal olarak suçtur. Gerek uluslararası, gerekse ulusal mevzuatlarda çok açık hükümler vardır. Çocuk yaşta evliliklerde yakın akraba da buna göz yumarak suça ortak olabiliyorlar. El birliğiyle bir çocuğun geleceğini ipotek altına alıyorlar. Kız çocuklarının erken evliliğine toplum olarak dur demeliyiz. Burada en büyük sorumluluk ailelere ve eğitimcilerimize düşüyor."

Çocukların eğitim hayatının son bulmaması, ailelerin bu konuda bilinçlendirilmesi konusunda herkese görev düştüğünü anımsatan Erdoğan, erken evliliklerinin eğitim seviyesiyle doğru orantılı olduğunu vurgulayarak, "Eğitim seviyesi arttıkça, erken evliliklerin sayısı zaten düşüyor" dedi.

Emine Erdoğan, "Gelin Etmeyin, Okula Gönderin" Projesi kapsamında, evlilikten kurtulup okula kazandırılan kızların ilerleyen yıllarda toplumun temel taşını oluşturacak meslek sahibi olmaları dileğinde bulundu.