"Gelin Etmeyin, Okula Gönderin" projesi

"Gelin Etmeyin, Okula Gönderin" projesi
"Gelin Etmeyin, Okula Gönderin" projesi
- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Gürcan: - "Erken yaşta evlilik, yüzde 30'lardan çok kısa bir zamanda yüzde 3'lere geriledi" - Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin: - "Bir yıllık çalışmalarımız neticesinde 25 kız yeniden okula kazandırıldı"

GAZİANTEP (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, erken yaşta evliliğin, yüzde 30'lardan çok kısa bir zamanda yüzde 3'lere gerilediğini bildirdi.

Gürcan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesince hayata geçirilen "Gelin Etmeyin, Okula Gönderin" projesinin Şehitkamil Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki tanıtım toplantısında, bazı zamanlarda toplumun inanışlarında, genel kurallara göre yanlışlıklar olabildiğini söyledi.

Bu yanlış inanış ve uygulamaları değiştirmenin zorluğuna işaret eden Gürcan, "Bu inanışları değiştirmek ne yazık ki sadece yasal düzenlemelerle mümkün olmayabiliyor. Bu inanışların değişmesi için toplumun genelinde farkındalık oluşturmak gerekiyor. O yüzden bugün Gaziantep'teki projeyi çok önemli buluyorum" diye konuştu.

Erken yaşta evliliğin, yüzde 30'lardan çok kısa bir zamanda yüzde 3'lere gerilediğine dikkati çeken Gürcan, "Özellikle küçük genç kızlarımızın erken evliliklerini önleme noktasında sivil toplum kuruluşu ve eğitim kurumlarımızın, böylesine yerel hareketlerin de katkısı yadsınamaz" dedi.

Bakan Gürcan, büyüklerin, çocuklar için attığı her adımı çok önemsediklerini de vurguladı.

- Fen Lisesini kazandı

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise 19 sivil toplum kuruluşu, çeşitli kamu kurumu temsilcileri, imamlar ve bazı gönüllülerin destekleriyle projeyi hayata geçirdiklerini belirtti.

Proje kapsamında evlilikten kurtarılıp okula kazandırılan Zeynep adlı genç kızın 470 puan alarak Kilis Fen Lisesine yerleştirildiğini anlatan Şahin, devlet yurtlarına yerleştirilen Zeynep'in, eğitiminin ardından hayalini kurduğu kalp cerrahı olmasını hep birlikte görmek istediklerini dile getirdi.

Bir yıllık çalışmalarının neticesinde 25 genç kızın yeniden okula kazandırıldığını kaydeden Şahin, "25 kişi sayı olarak az görülebilir ama bu 25 kişinin aslında hayatı değiştirildi. O yüzden bu sayı çok önemli" ifadelerini kullandı.