GTO Yönetim Kurulu Başkanı Bartık:

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Bartık:
GTO Yönetim Kurulu Başkanı Bartık:
- "Rekabet daha okul sıralarındayken başlıyor, bireyin rekabet edebilmesi için kendine yatırım yapması gerekiyor"

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, "Rekabet daha okul sıralarındayken başlıyor, bireyin rekabet edebilmesi için kendine yatırım yapması gerekiyor." dedi..

GTO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre Bartık, Özel Gaziantep OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 1. Kariyer Günleri'nde öğrencilerle bir araya geldi.

Burada konuşan Bartık, bilgisayar ve telefon gibi teknolojilerin önemli olduğunu ancak bunların doğru kullanılması gerektiğine dikkati çekerek, "Teknolojiyi iyi kullanan bir insanım ama önemli olan her şeyi olduğu gibi teknolojiyi de doğru kullanabilmektir. Hayatınızı teknolojiye mahkum etmeyin. Bilgisayarı daha çok araştırma yapmak için kullanın. Zamanınızı oyun oynayarak, çeşitli bilgisayar yazılımları aracılığıyla sohbetle geçirmeyin. Eğer bu şekilde devam ederseniz yol alamazsınız." şeklinde konuştu.

Üniversite ve meslek liselerinin son sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin intörn ve staj için işletmelere gönderildiğini anımsatan Bartık, şunları kaydetti:

"Öğrencilerden yakınmalar duyuyorum. 'Bize çay getirtiyorlar, faks çektiriyorlar, temizlik yaptırıyorlar' diyorlar. Yaptığınız hiçbir işten gocunmayın, çay yapmayı da öğrenin, faks çekmeyi de. Hayata sıfırdan başlıyorsunuz, yaptığınız işleri önemseyin. Bu işleri yaparken de yeni fikirler üretin, bu fikirlerinizi de faydaya çevirin. Azim ve kararlılıkla geleceği planlayan insanlar, önlerine çıkan bütün zorluklara rağmen yolundan ve hedeflerinden vazgeçmez. Başarılı iş insanlarının ortak özelliği de budur. Hatta bu insanların çizdikleri yol, bizlerin ve bizden sonra gelecek nesillerin işlerini kolaylaştırmıştır. Sizlerin de yapacağı çalışmalar sizden sonraki insanlara yol göstermelidir. Dünya üzerinde milyarlarca insan var ama bu insanların içinde çalışmalarıyla öne çıkan insan sayısı ne yazık ki çok az. Sizler geçiş noktasındasınız, bu dönemi iyi değerlendirmelisiniz. Bugün fedakarlık edenler yarın rahat eder, fedakarlık edin ve gelecek yıllarda rahat edin. Rekabet daha okul sıralarındayken başlıyor, bireyin rekabet edebilmesi için kendine yatırım yapması gerekiyor."

Gaziantep'in girişimci ruhuyla dezavantajlarını avantaja çeviren, avantajlarını doğru kullanan önemli bir kalkınma modeli olduğuna dikkati çeken Bartık, bu modeli iyi okuyanların sadece iş hayatında değil diğer alanlarda da başarıya ulaşacağını vurguladı.