Hayata "tek parmağıyla" sarılıyor

Hayata "tek parmağıyla" sarılıyor
Hayata "tek parmağıyla" sarılıyor
- Gaziantep'te 20 yaşında geçirdiği kaza sonrası iki elinde sadece tek parmağı kalan İnce, engelli olduktan sonra verdiği mücadeleyle engellilere örnek oluyor - Yaşadığı köyde tüm işlerini kendisi yapan İnce, boş zamanlarında da resim çiziyor

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep'te un öğütme makinesine elini kaptırdıktan sonra sadece sol elinin baş parmağı kalan 31 yaşındaki Adem İnce, karşılaştığı zorluklara rağmen, hayata tek parmağıyla sımsıkı sarılıyor.

Şahinbey ilçesine bağlı Kuşçu Mahallesi'nde yaşaşan İnce, 11 yıl önce geçirdiği kaza sonrası parmaklarını kaybetmesine karşın hem işlerini yapmaktan vazgeçmeyerek çalışmaya devam ediyor hem de sağlıklıyken hayalini kurduğu ancak bir türlü gerçekleştiremediği ressamlık eğitimi sayesinde portre ve manzara resimleri çiziyor.

Kaza sonrası yarım bıraktığı lise eğitimini de tamamlayan İnce, çizdiği resimlerle zaman zaman sergi açarak veya çeşitli etkinliklere katılarak engellilere örnek olmaya çalışıyor.

İnce, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşadığı kaza sonrası büyük zorluklar yaşadığını söyledi.

Zorlukları, ailesi ve çevresinin verdiği destekle aştığını belirten İnce, "Ben de 20 yaşına kadar normal bir insandım. Talihsiz bir kaza sonrası ellerimi kaybettim. Hayatın engelliler için ne kadar zor olduğunu da 20 yaşından sonra öğrendim" dedi.

Hiçbir zaman hayata küsmediğini ve başarmak için büyük bir mücadele verdiğini kaydeden İnce, ailesi ve çevresinin desteğiyle tüm ihtiyaçlarını kimseye muhtaç olmadan karşılayabildiğini ve boş zamanlarında da resim yaptığını anlattı.

- "Bir yerden başladım arkası geldi"

İnce, engellilerden kendilerine güvenmelerini ve azimli olmalarını isteyerek şöyle konuştu:

"Bir adım attığınızda arkasından diğerleri geliyor. Ben bir yerden başladım arkası da geldi. Şu anda resim yapmak benim için bir gömleğin düğmesini iliklemekten daha kolay. Öncelikle kalem tutmayı, sonra kaleme hakim olmayı öğrendim. Köyde yaşıyorum ve aklınıza gelen tüm işleri kimseye ihtiyaç duymadan ben yapıyorum. Sadece bazı işlerde sağlıklı insanın bir saatte yaptığı işi ben 2-3 saatte yapıyorum. Hepsi bu."

Ailelerin de çocuklarına destek vermesi gerektiğine dikkati çeken İnce, destek verilmesi halinde engellilerin neleri başardıklarına kendilerinin bile inanamayacağını vurguladı.

Türkiye'de 6 milyonun üzerinde engelli olduğunu dile getiren İnce, "Toplum olarak bize acıyan gözlerle bakılıyor. Biz ise balık vermelerini değil, balık tutmayı öğretmelerini istiyoruz. Bunu yapacak da öncelikle belediyelerdir. Özellikle belediyelerin engelli sorunlarına daha fazla eğilmelerini istiyoruz" ifadelerini kullandı.