İpekyolu Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu toplantısı

İpekyolu Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu toplantısı
İpekyolu Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu toplantısı
- Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Coşkun, ajansın Kalkınma Kurulu Başkanlığına yeniden seçildi

GAZİANTEP (AA) - İpekyolu Kalkınma Ajansının (İKA) Kalkınma Kurulu toplantısı yapıldı.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mühendislik Fakültesinde düzenlenen toplantıda konuşan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, usanmadan çalışmak, çabalamak gerektiğini belirterek, "Biz üreten bir toplumun üyesiyiz. Sivil toplum kuruluşları olarak da ülkenin kalkınmasındaki destekleri arttırmalıyız. Tabuları yıkıp, herkesin yeni bir proje üretmeye başlaması, kendini 'ne yapmalıyım' diye sorgulaması gerekir. Çok iyi işler yapacağımızdan eminim. Bizde o potansiyel var. Yeter ki huzurumuz, birliğimiz bozulmasın. Bir arada yaşamaya devam ederek inadına barışı, kardeşliği savunmamız gerekir" diye konuştu.

Yeni fikirlerin ortaya çıkması gerektiğini kaydeden Coşkun, "Farklılıklara, yeniliklere açık olan İpekyolu Kalkınma Ajansı, ciddi anlamda fonlar veren bir kuruluş ama bu fonlara banka kredisi ya da hibe olarak bakılmaması gerekir. Bir koyduğumuza üç alacağımız projeler üretelim. Gaziantep'teki sanayileşmeyi Adıyaman'da, Kilis'te de gerçekleştirelim. Bu şehirleri de yukarılara taşıyalım" dedi.

İKA Genel Sekreteri Bülent Özkan da planlama faaliyetlerinin devam ettiğine dikkati çekerek, 5 ve 10 yıllık stratejik projeler hazırladıklarını belirtti.

Ajansın giderleri hakkında bilgi veren Özkan, "Bölgeye en çok katkıyı sağlayacak sektörlerle alakalı raporlarımızı hazırladık. Gaziantep, Adıyaman ve Kilis'teki turizm, ihracat ve sosyal yapı izleme raporlarını hazırladık" ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Yavuz Coşkun, yeniden ajansın Kalkınma Kurulu Başkanlığına seçildi.