Kadına şiddeti "Adam Akıllı" önleyecekler

Kadına şiddeti "Adam Akıllı" önleyecekler
Kadına şiddeti "Adam Akıllı" önleyecekler
- Gaziantep Belediyesi tarafından hayata geçirilen "Adam Akıllı Projesi" ile erkeklere, kadına yönelik şiddetin engellemesine yönelik eğitim veriliyor - Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin: - "Kadına yönelik şiddeti iki bacaklı götürmez, erkeği de sistemin içine almaz ve erkeğin içinde olduğu çalışmaları desteklemezseniz istediğiniz sonuca ulaşmakta zorlanıyorsunuz"

GAZİANTEP (AA) - RIDVAN KORKULUTAŞ - Gaziantep Büyükşehir Belediyesince uygulanan "Adam Akıllı Projesi" kapsamında belediyede çalışan çeşitli meslek gruplarından erkeklere, kadına yönelik şiddet konusunda eğitimler veriliyor.

Kadınların uğradığı şiddetin toplumda önlenebilir bir sorun olduğuna dikkati çekmek amacıyla hazırlanan projenin ilk etabında Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğündeki mesleki eğiticilere yönelik, fiziksel ve psikolojik şiddet, baskı, taciz ve kadına yönelik şiddet konularında eğitim programları düzenlendi.

Mesleki eğiticiler de aldıkları bilgileri, kadına yönelik şiddetin tüm boyutlarını belediye bünyesinde çalışanlar, yöneticiler, itfaiye personeli, zabıtalar, şoförler ve temizlik görevlilerine aktarmaya başladı.

Bu yıl Dünya Kadınlar Günü'nde başlatılan projede, bir yıl içerisinde bin erkeğe ulaşılması hedeflendi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, projenin detaylarına ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, mağdur olan kadınların topluma kazandırılmasıyla ilgili aşama aşama çalışmaların yapılması gerektiğine dikkati çekti.

Şahin, kadına yönelik şiddetin büyümesini engellemek için mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.

Bu konuda sadece kadını eğitmenin, bilgilendirmenin sorunun çözümünde yeterli olmadığını ifade eden Şahin, "Özellikle kadınlarımızı bilgilendirirken bu konuda tek taraflı bilgilendirmeyle maksat hasıl olmuyor. Toplumsal derman olması için kadını ve erkeği sistemin içine almak ve onların bilgilerini artırmak gerekiyor. Kadına şiddeti iki bacaklı götürmez, erkeği de sistemin içine almazsanız ve erkeğin içinde olduğu çalışmaları desteklemezseniz istediğiniz sonuca ulaşmakta zorlanıyorsunuz" diye konuştu.

- "Zihinsel dönüşümü gerçekleştirecek"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında görev yapmış tecrübeli kişileri de sistemin içerisine dahil ettiklerini aktaran Şahin, "Proje, hem erkek dünyasındaki zihinsel dönüşümü değiştirecek ve geliştirecek hem de onlardaki bu farkındalıkları artıracak. Bir taraftan kadın sığınma evlerimiz, rehabilitasyon merkezlerimiz güçlü bir şekilde çalışıyor bir taraftan da erkeklerle ilgili kısmı iyi yönetmemiz gerekiyor. İlk olarak kendi personelimizden başlayalım dedik. Zabıtadan itfaiyeye 450 personelimiz, eğitimler aldı" dedi. 

Kısa, orta ve uzun vadeli tedbirleri alırken zihinlerin bu konuda aydınlanması gerektiğini ve yetişmiş erkeğe ulaşmanın en önemli alan olduğunu vurgulayan Şahin, "Biz, daire başkanlarımız dahil belediyede yetişmiş erkeklerimizi bu eğitimden geçiriyoruz. Büyük bir farkındalık yaratıyoruz. Bu konuda da Türkiye'ye örnek bir projeye adım atmanın mutluluğunu yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu konuda çalışma yapmak isteyen belediye ve kurumlar olması halinde her türlü tecrübeyi ve verdikleri eğitim desteğini onlara da vermeye hazır olduklarını dile getiren Şahin, şunları kaydetti:

"Şiddetin olmadığı, sevginin, saygının ve muhabbetin olduğu bir dünya için hepimizin mücadele etmesi gerekiyor. Biz Valimizle görüşerek diğer kurumlardaki bütün paydaşlarımızı çoğaltmayı planlıyoruz. İlk önce 'kendiniz ne yapıyorsunuz?' sorusunun cevabını vermemiz gerekiyordu. Biz kendi bünyemizde, kurumsal kapasitemizi de kullandıktan sonra Gaziantep genelinde yayılacak şekilde projeyi genişletmeyi önemli buluyoruz."

- Amaç, farkındalık yaratmak

Kadın sığınma Evi Kurum Sorumlusu sosyolog Mine Işık da "Adam Akıllı" proje kapsamındaki eğitimlerin interaktif bir şekilde devam ettiğini söyledi.

Şiddet sorununu aşmak için bu eğitimle birlikte farkındalık oluşturmak istediklerini anlatan Işık, "Şiddete uğrayan kesim kadınlar. Normalde şiddet eğitimleri kadınlara veriliyor ama biz farkındalık yaratmak için erkeklere eğitim vermeyi uygun gördük" dedi.

Şiddetin bir kerede aşılabilecek bir sorun olmadığına işaret eden Işık, eğitimle şiddeti yok etmeyi planladıklarını kaydetti.

- "Eğitim aile yaşantımıza da yansıyacak"

Eğitime katılan belediye personeli Ahmet Süzer, kadına şiddet ile ilgili eğitim verileceğini duyduğunda ilk etapta kendisinde bir ön yargı oluştuğunu ancak eğitimin başlamasıyla bakış açısının değiştiğini söyledi.

 Aldığı eğitim sayesinde bundan sonraki yaşantısında, davranışlarında farklılık olacağını belirten Süzer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğitim sayesinde insanlara faydamız olacağını düşünüyorum. Bu eğitim aile yaşantımıza yansıyacak. Evlerimizde daha rahat yaşamamızı sağlayacak. 25 yıllık evliyim daha önce böyle bir eğitim verilseydi eşlerimize karşı yaptığımız birçok hataları yapmazdık. Bana göre böyle bir çalışma çok faydalı oldu. Büyükşehir Belediyesine de teşekkür ediyorum. Kendimi daha güçlü görüyordum. Bir şeylerin farkına vardım."

Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları Departmanında çalışan Eyüp Özalp da kadına şiddetin toplumun kanayan bir yarası olduğunu, bu tür eğitimlerle bu sorunun artık dışa vurulmaya başlamasını sağladığını dile getirdi.

Özalp, aldığı eğitimler sayesinde evlendiğinde karşılaşabileceği sorunları daha iyi bir yöntemle çözebileceğini sözlerine ekledi.