Kadınlar şiddete karşı bilinçlendiriliyor

Kadınlar şiddete karşı bilinçlendiriliyor
Kadınlar şiddete karşı bilinçlendiriliyor
- "Değişim Senin de Elinde" sloganıyla kadınları şiddete karşı bilinçlendirme eğitim programının Gaziantep bölümü başladı

GAZİANTEP (AA) - "Değişim Senin de Elinde" sloganıyla kadınları şiddete karşı bilinçlendirme eğitim programının Gaziantep bölümü başladı.

AB ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen proje çerçevesinde, şiddet mağduru kadınların sosyal paylaşım yoluyla, suskunluk, utanç ve suçluluk duygularından uzaklaştırarak, sosyal destek mekanizmalarının da katkılarıyla güçlenmeleri, kendilerini tanımaları, güven duymaları ve sosyal farkındalık oluşturulması hedefleniyor. 

Proje kapsamında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı'na bağlı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü, büyükşehir bünyesinde hizmet veren "Mutlu Anne Merkezi"nde şiddete maruz kalmış 30 kadına, yaratıcı dramayla şiddetle mücadele eğitimi verildi.

Eğitimi veren psikolog Şebnem Dal Üzülmez, kadınlara, projenin detayları hakkında bilgi verdi ve fiziksel, sözel ve psikolojik şiddet olmak üzere şiddetin çeşitlerini anlattı. 

Kadın olmanın dünyanın her yerinde zor olduğunu vurgulayan Üzülmez, şöyle konuştu:

"Yaşınız, eğitiminiz, yaptığınız bunu çok değiştirmiyor. Sadece kadın olduğumuz için karşılaştığımız birçok davranış var. Sadece kadın olduğumuz için yapmak zorunda olduğumuz işler var. Çalışıyor da olsak ev hanımı da olsak sonuçta evin bütün işleri, çocuk bakmak, onların eğitimiyle ilgili şeyleri bizim yapmamız gerekiyor. Kadın olarak yaşamak oldukça zor."

Üzülmez,  İstanbul , Adana, Ankara , İzmir, Kocaeli, Mersin ile Gaziantep'i kapsayan ve 18 ay sürecek proje kapsamında, her ilde 5 hafta eğitim verileceğini dile getirdi. 

Çağdaş drama eğitmeni Ferhunde Aytaç da yaratıcı drama eğitimini uygulamalı olarak verdi. 

Proje Türkiye'de Gaziantep Büyükşehir, Kocaeli Büyükşehir ve Mersin Toroslar belediyeleri ortaklığında, Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu tarafından yürütülüyor