"Kanser hastalarının umudu, kök hücreler"

"Kanser hastalarının umudu, kök hücreler"
"Kanser hastalarının umudu, kök hücreler"
- Zirve Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji ve Embiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bilir: "İlerleyen zamanlarda aşılarla kanserlerin yok edilebileceğini düşünüyorum"

GAZİANTEP (AA) - Zirve Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji ve Embiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayhan Bilir, kanser hastalarının yeni umut ışığının kök hücreler olduğunu bildirdi.

Bilir, yaptığı yazılı açıklamada, vücudun değişik yerlerinde bulunan kök hücrelerin, başka hücrelere dönüşme potansiyellerinin keşfinden sonra bilimde yeni bir dönem başladığını belirtti.

Başta sinir sistemi hastalıkları olmak üzere kalp ve damar hastalıklarında, kök hücrelerden yararlanılmasının mümkün olduğunu ifade eden Bilir, şunları kaydetti:

"Kanserin kökeninde kök hücre vardır. Ama normal kök hücreden farklılaşmış bir kök hücre vardır.  Kemoterapi , radyoterapi ve diğer tedavi şekillerinin tamamına karşı kanser kök hücreleri dirençlidir. Hastayı tedavi edip gönderdikten sonra bile çok kısa sürede yeniden kanser hücresi faaliyete geçerek nüksetmiş olarak karşınıza gelebilir. Yapılması gereken şey kanser hücrelerini kökünden sistemin dışına çıkarmaktır."

Bu konuda çok sayıda bilimsel çalışma olduğunu aktaran Bilir, yeni aşı ve ilaçlar keşfetmenin önemini vurguladı.

Belirli kanserlere karşı aşı geliştirme çalışmalarında yol alındığını kaydeden Bilir, şu bilgileri verdi:

"İlerleyen zamanlarda aşılarla kanserlerin yok edilebileceğini düşünüyorum. Felç ve alzheimer gibi hastalıklarda nöronal farklılaşmayı sağlayacak kök hücreleri o bölgeye koyabilirsek, bu hastalıkları yenme şansımız var. Çalışmalar bu yönde ilermeye devam ediyor. Kök hücreler kullanarak hasarlı organların yenilenmesinin belli bir süre sonra başarılacağına inanıyorum."