Kutnu kumaşı yeniden canlanıyor

Kutnu kumaşı yeniden canlanıyor
Kutnu kumaşı yeniden canlanıyor
- Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 2 bin yıllık geçmişi olan kutnu kumaşı için "Tasarım Mağazası ve Atölyesi" kurdu - Tasarım Mağazası ve Atölyesi Koordinatörü Aktop: - "Kutnu kumaşı çok fazla talep görmüyordu ama şu anda kumaş yetişmiyor"

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 2 bin yıllık geçmişi bulunan kutnu kumaşını tekrar canlandırmak amacıyla "Tasarım Mağazası ve Atölyesi" kurdu.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, kutnu kumaşı, bakırcılık ve yok olmaya yüz tutmuş mesleklerin eski değerine kavuşması amacıyla başkanlığını Julide Konukoğlu'nun üstlendiği "Kutnu Kumaşı Tanıtım Grubu" oluşturuldu.

Kısa zamanda kutnu kumaşını kullanarak özel tasarımlar üreten tanıtım grubunun yaptığı çalışmalar, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan tasarım atölyesinde dikiliyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tasarım Mağazası ve Atölyesi Koordinatörü Mehmet Ali Aktop, modacılar tarafından özel olarak tasarlanan ürünlerin, atölyede dikildiğini belirtti.

Projeye başladıklarında kutnu kumaş sektörünün bitmek üzere olduğunu aktaran Aktop, şunları kaydetti:

"Kutnu kumaşı çok fazla talep görmüyordu ama şu anda kumaş yetişmiyor. Bu işi bırakmış ustalarımızı tekrardan işe döndürdük. Kumaş üretimine başladılar. Atölyemizde kutnu kumaşı üzerinden bütün tasarımlarımızı kendimiz yapıyoruz. Tasarımlarımız özel ve Türkiye'de iki veya üç adet üretiliyor. Bunlar bitince farklı tasarımlar yapılıyor. O ürün sadece kendinde olsun isteyen misafirlerimiz özellikle burayı tercih ediyor. Biz ayda yaklaşık 6 bin metre civarında kutnu kumaşı kullanıyoruz. Daha önce bu miktar bir yıl içerisinde gerçekleşiyordu. Amacımız kutnu kumaşı, bakırcılık ve ölmeye yüz tutmuş sektörleri canlandırmak."

Yurtiçi ve yurtdışından yoğun talep aldıklarını ve yabancı turistlerin el emeği ürünlere çok önem verdiğini vurgulayan Aktop, özellikle Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Macaristan ve Fransa'dan çok sayıda talep aldıklarını bildirdi.

Atölyede bakır ürünlerinin de tasarlandıktan sonra bakırcı esnafına yaptırıldığını aktaran Aktop, Gaziantep'e has ürünleri doğru anlatıp, sergilediklerini kaydetti.