Macaristan'da "Gaziantep Günleri" etkinliği başladı

Macaristan'da "Gaziantep Günleri" etkinliği başladı
Macaristan'da "Gaziantep Günleri" etkinliği başladı
GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Yunus Emre Kültür Enstitüsü'nün işbirliğiyle düzenlenen "Gaziantep Günleri" etkinliği...

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Yunus Emre Kültür Enstitüsü'nün işbirliğiyle düzenlenen "Gaziantep Günleri" etkinliği Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de başladı.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, etkinliğe, Türkiye 'nin Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Hülya Yıldız, Yunus Emre Kültür Enstitüsü Müdürü Yakup Gül, Macar-Türk Dostluk Derneği Istvan Sızobo, Türk-Macar İşadamları Derneği Başkanı Suat Karakuş, Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) temsilcileri katıldı.

Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı, Gaziantep'in 5 bin yıllık geçmişiyle zengin bir tarihe sahip olduğunu ifade etti. 

Enstitü Müdürü Yakup Gül de enstitünün her yıl Türkiye'den bir şehri tanıtmak için etkinlik düzenlediğini belirterek, bu yıl temsilci şehir olarak Gaziantep'i seçtiklerini kaydetti.

Etkinlikte, 3 gün boyunca misafirlere şehrin yöresel tatlarından baklava, katmer, Antep fıstığı ve kara üzüm ikram edilecek. 

Kutnu, yemeni, sedef, bakırdan yapılmış eserlerin tanıtımının da yapıldığı etkinlikte ayrıca, mozaik çalışması da uygulamalı olarak gösteriliyor.

Açılışında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösteri sunduğu etkinlikte, Zeugma Mozaik Müzesi'nde bulunan eserlerle Gaziantep'in fotoğraflarından oluşan sergi de ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.