Macaristan'daki "Gaziantep Günleri"

Macaristan'daki "Gaziantep Günleri"
Macaristan'daki "Gaziantep Günleri"
- Gaziantep Büyükşehir Belediyesinden bir heyet, Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçisi Fakılı'yı ziyaret etti

GAZİANTEP (AA) -  Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de düzenlenen "Gaziantep Günleri" etkinliklerine katılan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ekibi, Türkiye 'nin Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı'yı ziyaret etti.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, elçilik binasında gerçekleştirilen ziyarette, Fakılı, Macaristan ve Türkiye ilişkilerinin Macaristan'ın bağımsızlığını kazandıktan sonra başladığını aktardı.

Macar halkının her zaman Türkiye ve Türk halkını sevdiğini belirten Fakılı, "1945'den sonra burada bir kominizm dönemi yaşandı. 1990'da o dönem bitti, yeni bir dönem başladı. O zaman bizim ilişkilerimizde hızlandı tabi. Ama işte 150 yıllık bir Türk dönemi var burada. Bir Mohaç Meydan Savaşı ile başlayan 1686'ya kadar devam eden bir Türk dönemi var. Yani o dönem burada çok eser bırakmışız. Özellikle hamam, cami, türbe, baya bir eser bırakmışız. Ama bizden sonra gelenler yıkmışlar" ifadelerini kullandı.

Macaristan'ın "dost bir ülke" olduğunu ifade eden Fakılı, Budapeşte'nin Ankara ile kardeş şehir olduğunu Gaziantep'le de kardeş şehir olması için elinden gelen desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Hülya Yıldız da Türkiye ve çeşitli ülkelerde yaptıkları çalışmaları anlattı.

Yıldız, yaptıkları ürünlerin Macaristan'da da tanıtılması için Fakılı'dan destek istedi.

Ziyaret sonunda Fakılı'ya yöreye ait çeşitli hediyeler takdim edildi.